Meşale Gazetesi

SAMANDAĞ YEŞİL BİBERİYLE DE DÜNYA ÇAPINDA ÜNLENDİ

SAMANDAĞ YEŞİL BİBERİYLE DE DÜNYA ÇAPINDA ÜNLENDİ

Tarıma elverişli toprak alanı az olmasına rağmen Hatay ikliminde yetişen birçok sebze çeşidine öncülük yapan Samandağ ilçesi, bilindiği üzere yeşil biberiyle de dünya çapında ünlendi.

Türkiye’nin en acı, dünyanın ise en acı biberleri arasında yer alan Samandağ yeşil biberinin markalaştırılmasını isteyen çiftçiler, “Tanıtım konusunda yetkilerimizin duyarlılığını bekliyoruz. Dünyanın en acı biberleri sıralamasında ilk üçteyiz. Türkiye’de ise birinci durumdayız” dediler.

Biberin acılık durumunu ölçen birime göre 50 bin SCOVİLLE ile Türkiye’nin en acı biberi olarak değerlendirilen Samandağ biberinin zayıflamak isteyenler içinde ilaç niteliği taşıdığı daha önce saptanmıştı.Samandağlı çiftçiler, “Herkes tarafından lezzetli bulunan ve tüketilen Samandağ biberi hafif sulu ve çok acı bir biber çeşididir. Samandağ biberi kalın kabukludur. Acı olması nedeniyle hazmı da kolaylaştıran Samandağ biberi özellikle acı biber turşusu yapımında da kullanılmaktadır. Sadece bölgemizde değil, Türkiye’de ve dünyada da tercih edilen biberler arasında yerini almaktadır. Bizlere bu konuda devlet desteği verilirse çok daha fazla üretip çok daha fazla satabiliriz” dediler.

Samandağ biberinin yetişme koşulları bakımından sadece Samandağ ilçesinde yetiştirildiğini belirten çiftçiler dünyanın en acı biberinin 2,2 milyon SCOVİLLE olduğunu Ancak Türkiye’de ki en acı biberlerin 30 ile 50 bin SCOVİLLE değerinde olduğunu söylediler.Samandağ Biberi bilindiği üzere Mayıs ayında organik olarak çıkması ve satışa sunulması yanında yılın her mevsiminde de sera altında üretilmesi mümkün. Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.