DEPREMZEDE BESİCİYE YENİ HAYVANLAR VERİLDİ

DEPREMZEDE BESİCİYE YENİ HAYVANLAR VERİLDİ

Hatay’ın Hassa ilçesinde telef olan 35 koyununun yerine, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen 212 küçükbaş hayvanla depremzede besicilere destek sağlandı.Hatay’ın Hassa ilçesinde telef olan 35 koyununun, kısa sürede yerine yenisinin verilmesine şaşıran depremzede besici İnayet Çarkıt, “İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden aradılar, “Gel koyununu al” dediler. Şok yaşadım, hiç beklemiyordum, beklemediği bir şeyi görünce insan ne olur çok mutlu olur” dedi. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler 11 il içinde en büyük yıkımı Hatay’a yaptı. Kent merkezi kadar Kırıkhan ve Hassa ilçelerinde de deprem yıkıma neden oldu. Kırsalda ise bir çok besicinin ahırı ve evi zarar gördü. Yıkılan ahırların enkazı altında binlerce büyük ve küçükbaş hayvan da telef oldu.

Hassa ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığınca sağlanan 212 küçükbaş hayvan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri tarafından besicilere dağıtıldı. İlçede kalan 2 bin 912 küçükbaş ve 112 büyükbaş hayvan dağıtımının kısa süre içinde yapılacağı bildirildi. Dağıtılan küçükbaş hayvanların bir çoğundan besicinin yavru bile aldığı görüldü. Depremde evi yıkılan, ahırının duvarının göçmesi sonucu hayvanları telef olan İnayet Çarkıt, kısa sürede koyunlarının kendisine teslim edilmesi karşısında büyük şaşkınlık yaşadığını bildirdi.”35 koyun yazdırmıştım, hepsi geldi”Diğer besiciler gibi kısa süre sonra kendisinin de yaylalara çıkacağını ifade eden Çarkıt, “Deprem günü sabah saat 04.00’de kalktım. Bir sallantı oldu. Eşim “deprem oluyor” dedi. Çocuklarımın yanına geldim. Yanlarına geldikten sonra, “Bir dışarı bakayım. Ondan sonra çıkalım” dedim. Dış kapıyı açtığımda bir sallantı başladı. Bitmeyecek zannettim. Herhalde memleketin yarısı yok dedim. O kadar şiddetliydi. Dışarı çıktığımızda her yer karanlıktı, yağmur yağıyordu. Dışarı çıktık, arabanın içinde durduk. Arkadaşlarımızdan vefat edenler oldu. Deprem gününün sabahı saat 11.00’da ahırıma geldim. Girdim, 6-7 kuzu üst üste çıkmış, ölmüş. Kuzularım her sallantıda biraz biraz azaldı. 35-40 tane kuzum öldü. Devletimiz sağ olsun, sonra yardımcı oldu. 35 koyun yazdırmıştım hepsi geldi” dedi.”Şok oldum”İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvurusuna rağmen koyunlarının verilmeyeceğini düşündüğünü anlatan Çarkıt, “İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden aradılar, “Gel koyununu al” dediler. Şok yaşadım, hiç beklemiyordum. Beklemediği bir şeyi görünce ne olur insan çok mutlu olur” ifadelerini kullandı.Hassa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vekili Emrah Sayın ise ilçe genelinde 3 bin 12 küçük, 112 büyükbaş hayvanın telef olduğunu, 69 ahırın yıkıldığını kaydetti.İlçenin hayvan varlığında ciddi bir azalma yaşandığını dile getiren Sayın, “En kısa sürede ekiplerimiz, bakanlığımızın talimatı ve yardımlarıyla çok kısa sürede hasar tespit çalışmalarına başladık. ve olduğundan değil olabildiğinden daha hızlı bir şekilde. İnsanımız yaralarını sarmak için çalışmalar yaptık. Bakanlığımızın girişimleriyle ilk başta 212 adet hayvan geldi. Bunları da zarar gören yetiştiricilerimize dağıttık. Geri kalan hayvanların temini için gerekli başvurular yapıldı. Olabildiğince en güzel şekilde, en kaliteli şekilde hayvanlarını temin etmeye çalışıyoruz. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını temin ediyoruz. Onun dışında makine ekipmanlarında da gerekli yazışmalar yapıldı. Enkaz altında kalan 438 tarım aletimiz de var. Onlar hakkında da yazışmalar sürüyor. En kısa sürede temin edip onları da vatandaşlarımıza vermeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.