MEB KİTAPLARINDAN 66.400 TON ATIK KAĞIT

MEB KİTAPLARINDAN 66.400 TON ATIK KAĞIT

Millî Eğitim Bakanlığı, Sıfır Atık projesi kapsamında başlattığı çalışmalarla, her yıl ücretsiz dağıtılan ders kitaplarının geri dönüşüme kazandırılması ve millî ekonomiye katkı sunulması amacıyla son 5 yılda 66 bin 400 ton atık kâğıdı topladı.Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından resmî ve özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere her yıl eğitim öğretim dönemi başında ders kitapları ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Ücretsiz dağıtılan ders kitapları, sıfır atık uygulamaları kapsamında her yıl eğitim öğretim dönemi sonunda gönüllülük esasına göre toplanmaktadır. Bu sayede toplanan atık kâğıtların geri dönüşüme kazandırılmasıyla millî ekonomiye katkı sağlanması amaçlanmaktadır.2018-2023 yılları arasındaki son beş yılda toplam 66.416 ton atık kâğıt toplanmıştır. Geri dönüşüme kazandırılan atık kâğıtlardan ise toplam 167 milyon 716 bin lira gelir elde edilmiştir.Yapılan çalışma sonucunda, 2018-2023 yılları arasında yaklaşık 1 milyon 130 bin ağacın kesilmesi engellenmiş ve 4 milyon 650 bin metrekare alanın tahrip edilmesi önlendiği belirtilmektedir.Daha yeşil ve temiz bir dünya için israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve atıkları geri kazanmak amacıyla başlatılan bu proje, tüm resmi okul ve kurumlarda devam edecektir.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.