Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

Otizmli piyanist öğrencilerine ilham kaynağı oluyor

Otizmli piyanist öğrencilerine ilham kaynağı oluyor

Reklam
Otizmli piyanist öğrencilerine ilham kaynağı oluyor

Eğitim hayatında karşılaştığı engellere rağmen önce üniversiteyi bitiren ardından yüksek lisansa başlayan otizmli piyanist Buğra Çankır, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında piyano eşlik öğretmenliği yapıyor- Kaliforniya Üniversitesi San Francisco Genetik Araştırma Merkezi tarafından yapılan testle “Perfect Pitch” olarak adlandırılan ve “doğadaki tüm sesleri herhangi bir referansa ihtiyaç duymadan nota olarak tanımlayabilme” şeklinde açıklanan yeteneğe sahip olduğu tescillenen Çankır, azmiyle öğrencilerine ilham kaynağı oluyor – Baba Kemal Çankır: “Öğrencilerine daha iyisini verebilmek için çok çalışıyor. Kendini geliştirmek adına 2 yıldan bu yana Macaristan’da uluslararası hocalardan piyano eşliği konusunda dersler alıyor. Her geçen gün Buğra üzerine katarak devam ediyor”

FİKRET KAVĞALI – Otizm nedeniyle eğitim hayatında birçok engelle karşılaşmasına rağmen yılmayan, üniversite eğitiminin ardından yüksek lisansa başlayan Buğra Çankır, piyano eşlik öğretmenliği yaptığı sınıfında öğrencilerine ilham kaynağı oluyor.  “Üstün yetenekli otizmli piyanist” olarak anılan 24 yaşındaki Çankır, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarını bitirdikten sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Konservatuvarında yüksek lisans yapmaya başladı. Ailesinin desteğiyle 10 yaşında müzik yeteneği keşfedilen, 2004 yılında Kaliforniya Üniversitesi San Francisco Genetik Araştırma Merkezi tarafından yapılan testle, “Perfect Pitch” (Mutlak Kulak) olarak adlandırılan ve “doğadaki tüm sesleri herhangi bir referansa ihtiyaç duymadan nota olarak tanımlayabilme” şeklinde açıklanan yeteneğe sahip olduğu tescillenen Çankır, “ilkokul bile okuyamaz” denilirken azmiyle bugünlere kadar geldi.  

Eğitimine devam etmesinin yanı sıra mezun olduğu konservatuvarda piyano eşlik dersleri vermeye başlayan Çankır, çoğu kendi yaş grubundaki öğrencilerine yeteneğini ve çalışkanlığını aktarmak için çalışıyor. Baba Kemal Çankır,  muhabire yaptığı açıklamada, Buğra’nın, eğitim çıtasını mümkün olduğu kadar en yukarılara kadar taşımaya çalıştığını söyledi. Buğra’nın Afyon Kocatepe Üniversitesinde tezli yüksek lisans yaptığını ve böyle bir çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Çankır, “Buğra’nın yüksek lisans eğitimi için yaklaşık 700 kilometre uzaklıktaki Afyonkarahisar’a gidiyoruz. Daha sonra tekrar İskenderun’a dönüyoruz. Buradaki konservatuvar derslerine devam ediyor. Çok yorucu oluyor ama hepsi için değiyor.” diye konuştu. Çankır, oğlunun öğrencilere “daha güzelini ve daha iyisini yapabilirsiniz” mesajını vermeye çalıştığını dile getirerek, “Buğra diğerlerine yol açıcı ve yol gösterici konumunda yer alıyor. Engelliyiz ama imkansız değil bu başarılar. Buğra, ‘engeller var, güçlükleri aşarsanız yapabilirsiniz’ diyor. Buğra, Türkiye’de bir idol oldu. Her aldığımız yeni yolda oğlumuzla gurur duyuyoruz. Buğra’nın akademik hayatın içerisinde kalmış olması da bizim için son derece önemli.” dedi. (AA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.