PATATES VE SOĞANIN DA İTHALATI ARTTI

PATATES VE SOĞANIN DA İTHALATI ARTTI

Rahatlıkla Türkiye’de yetiştirilebilen tarım ürünlerinin ithalatı devam ediyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinden yol çıkarak yılın ilk 4 ayında tarım ürünleri ithalatındaki artışa dikkat çekti. Veriler, kırmızı mercimek, barbunya, bezelye, nohut, badem, fındık, karpuz, patates, soğan ve zeytinin bile artık ithal edildiğini gösterdi. İlk 4 ayda tarımda ithalat için 4.1 milyar dolarlık ödeme yapıldı. Geçen yılın tamamında Türkiye’nin tarım ürünleri ithalatı 14 milyar dolar düzeyinde kalmıştı. İlk 4 ayın verileri Türkiye’nin ithalatının geçen yılı da sollayacağını gösteriyor.

ARPA SATIP BORÇ ÖDÜYORDUK

Gaytancıoğlu, “İlginç olanı ithal edilen bu ürünler bir zamanlar bizim topraklarımızda rahatlıkla verimli bir şekilde yetiştirilebilen ürünler. İthalatın temel nedeni, nitelikli bir tarım politikası uygulanmaması ve üreticinin yeterince desteklenmemesinden kaynaklanıyor. İthalatın artık sürekli hale gelmesi, dövizin artması, gıda enflasyonunu bir türlü düşüremeyen bir ülke olmanıza neden oluyor” dedi. “Çok değil daha 80’li yıllarda domates, biber satarak Ereğli Demir Çelik tesislerini yapmakla övünürdük. Buğday satarak, arpa satarak dış borcumuzu öderdik. 90’lı yıllara geldiğimizde canlı hayvan ihraç ederek Ortadoğu’yu biz besliyoruz derdik” ifadelerini kullanan Gaytancıoğlu, özellikle 2007’de devreye giren tarım kanunun çiftçiler için tam bir yıkıma neden olduğunu dile getirdi.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.