Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

ATSO’DA İNŞAATÇILAR HAKLARINI İSTEDİ

Reklam
ATSO’DA İNŞAATÇILAR HAKLARINI İSTEDİ

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, 5-6-7-14-20. inşaat komiteleriyle gerçekleşen toplantının ardından alınan kararları açıkladı.

Başkan Çinçin, kamuda iş yapan müteahhitlerin işlerinin durmaması ve 2 katı maliyetle tamamlanma durumunun oluşmaması için fiyat farkları ile tasfiye haklarını geri verilmesini istedi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Çinçin; “2018 Ağustos ayında beklenmedik şekilde başlayan piyasa fiyat artışları doğal olarak inşaat malzemelerine de yansımış, bu durumdan kamuda iş yapan sektör temsilcileri de oldukça olumsuz etkilenmiştir. Kamu müteahhitlerinin imalat girdileri ön görülemeyecek şekilde artmış ve şantiyeler durma noktasına gelmiştir. Bu sebeple meydana gelen sıkıntıların giderilmesi için 18/01/2019 tarihinde tasfiye kararnamesi yayınlanmış, zarar eden sektör temsilcileri bir nebzede olsa rahat nefes almıştı. 2021 yılının ikinci yarısından sonra Dövize bağlı kur artışlarından kaynaklı yapı malzemelerinde %100’e yaklaşan artışlar sektörü zor durumda bırakmış, kamuda “Anahtar Teslimi” işlerin tamamını yavaşlamıştır. 2021 Kasım ayından bu yana da ihaleye çıkarılan işlerin büyük kısmına teklif veren firma olmamıştır. 2021 yılı birim fiyatları piyasa fiyatlarının %100 altında kalmıştır.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Tefe-Tüfe ile verilen fiyat farkları da piyasa fiyatlarına ulaşamamıştır. Kamuda iş yapan müteahhitlerin iflas etmemeleri ve kamu projelerinin yarım kalmaması için ivedilikle fiyat farkları ile koşulsuz tasfiye hakkının verilmesi gerekmektedir. Fiyat farkı ve koşulsuz tasfiye hakkının verilmemesi halinde çok ciddi kayıplar olabileceği gibi, yarım kalan projelerin mevcut maliyetlerinin 2 katına biteceği, müteahhitlerin ve kamunun çok büyük oranda zarar göreceği kaçınılmazdır. İnşaat sektörü oluşturduğu katma değerin yanı sıra yaklaşık 2 milyon kişiye yarattığı istihdam ve 250 alt sektöre oluşturduğu taleple ekonomimizi yakından ilgilendirmesine rağmen, son yıllarda yalnız bırakılmış, çaresiz bir duruma düşürülmüş ve adeta sektörden vazgeçilmiştir. Bizler oda temsilcileri olarak, 2 yıl sonra tekrar yeniden şartsız tasfiye ve kayda değer fiyat farkı istiyor ve yaşamakta olduğumuz sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Sektörümüz adına konunun takipçisi olmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.Haber:Fadime ÇAYLI

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.