GÖRÜR: HATAY’DA BÜYÜK DEPREM OLMAZ

GÖRÜR: HATAY’DA BÜYÜK DEPREM OLMAZ

Hatay’ı yerle bir eden deprem felaketinin ardından bölge halkını rahatlatan açıklama deprem uzmanı

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den geldi. Görür, “Adana havzasına ve Hatay yöresine dikkat edin demiştik. Hatay yöresinde 6 Şubat’ta bir deprem oldu ve bu küçük bir deprem sayılmaz. Kahramanmaraş, Hatay arasında Ölüdeniz fayı çok büyük ölçüde kırıldı ve enerjisi boşalttı. Hatay ve Kahramanmaraş’ta artık büyük bir deprem olmaz” dedi.

GÖRÜR’ÜN AÇIKLAMALARI UMUT OLDU

6 Şubat depreminden sonra uzun bir süre gündem oluşturan ilimiz Hatay ile ilgili son açıklamalar umut veriyor. Yer bilimcilerinin Hatay’da artık uzun yıllar boyunca büyük şiddette deprem olmayacağını açıklamaları yeniden ayağa kalkmaya çalışan Hatay ve Hataylılara umut oluyor. Ülkemizin önemli yer bilimcileri arasında yer alan Naci Görür Marmara depremi ile ilgili açıklamalarda bulunurken Hatay ve Hatay’ı ilgilendiren fay hatları ile ilgili konuşmadı. Görür, Marmara Depremi sonrası yaptıkları çalışmalarla yetkililere, bölgenin yeni bir deprem için hedef haline geldiği uyarısında bulunduklarını söyledi. Olası Marmara depreminin şiddetinin kırılacak fay hattına göre değişiklik göstereceğini öngördüğünü belirten Görür, şöyle konuştu: “Marmara’da Adalar fayının boyu 45 kilometre eğer bu fay kırılırsa, en fazla 7 şiddetinde deprem üretir. Diğeri Yeşilköy açıklarından başlayıp Orta Marmara çukurluğuna kadar gelen 65-70 kilometrelik Kumburgaz fayıdır eğer kırılırsa minimum 7,2 şiddetinde deprem üretir. Bu ikisi birden kırılırsa şiddet 7,4’e kadar çıkar.

TEKİRDAĞ FAYI ENERJİSİNİ BOŞALTTI

Orta Marmara çukurluğundan Tekirdağ’a kadar olan Tekirdağ fayının biz kırılmış olduğunu biliyoruz. Özellikle 1912 Şarköy depremi sırasında ki o deprem sadece karada olmamış denizdeki o kısmı da kırmış ve büyük ölçüde enerjisini boşaltmıştır. Tekirdağ fayının kırılmış olduğunu biz denizaltı araştırmalarıyla saptadık” dedi. Görür, deprem uyarılarının bir kesim tarafından ‘felaket tellallığı’ olarak değerlendirildiğini ancak depremin doğal bir gerçeklik olduğunu vurguladı. Herkesin depreme hazırlıklı olması ve gereken önlemleri alması gerektiğini bildiren Görür, “Devekuşu gibi başını kuma gömerek bizleri dinlemek ve deprem lafını duymak istemeyenlerin çoğu öldü. Kuzey Anadolu Fay Hattı, yani Bingöl Karlıova’dan başlayıp Marmara Denizine kadar gelen bu fay hattı, her nerede bir deprem oluşturursa oranın batısı bir sonraki deprem için hedef haline gelir, bu hep böyle olmuştur. Kuzey Anadolu Fay Hattı, depremleri doğudan batıya doğru taşımaktadır” dedi.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.