Meşale Gazetesi

PALANDÖKEN: YENİ YILDA ESNAFIN SESİNE KULAK VERİLMELİ

PALANDÖKEN: YENİ YILDA ESNAFIN SESİNE KULAK VERİLMELİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2023 esnafın beklentisi doğrultusunda geçmediğini belirterek yeni yılda esnafın sesine kulak verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

2023 yılında ülkemiz adeta doğal afetlerle sınandı, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremler, sel ve su baskınları gibi doğal afetler maalesef maddi ve manevi büyük kayıplara yol açtı diyen TESK Genel Başkanı Palandöken, yaptığı açıklamada “2023 yılı esnaf ve sanatkârlarımızın beklentileri doğrultusunda gerçekleşmedi. Yaşanan felaketlerin de etkisiyle ekonomik anlamda zor bir yılı geride bıraktık. Esnafımızın en büyük sorunu olan haksız rekabet bir türlü önlenemedi. Perakende Yasası’ndaki değişiklik çalışmaları yeni yılda neticelendirilmeli. Perakende Yasası yalnızca esnafı değil vatandaşı da fahiş fiyatlardan koruma yasasıdır. Bu da aynı zamanda enflasyona mücadele ve ekonomimizin korunması demektir. Esnafımızın yeni yılda öncelikli beklentisi Perakende Yasası’nın esnaf ve sanatkarın ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmesidir. Bu düzenlemenin gecikmesi piyasada zincirlerin çoğalmasına, esnaf ve sanatkârların yani aktör sayısının azalmasına ve fiyat kontrolünün zorlaşmasına sebep oluyor. Piyasada tek hakimiyet kuran zincirler fiyatları kafalarına göre belirleyerek enflasyonu tırmandırıyor. Enflasyonla mücadele ettiğimiz bu dönemde adil bir rekabet ortamı sağlandığında fiyatlarda kendiliğinden gerileme başlayacaktır. Bu işletmelerde 415 mesleği ilgilendiren her türlü ürünün satışı sınırlandırılmalı. Açılış kapanış saatleri kurala bağlanmalı ve Avrupa’da olduğu gibi haftada bir gün kapalı olmaları sağlanmalıdır.

ESNAFA VERİLEN MÜJDE ARTIK HAYATA GEÇİRİLMELİ

Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkârların 9 bin olan prim günü sayısının 7 bin 200 güne düşürülerek eşitleme müjdesi binlerce esnaf ve sanatkarımızı sevindirmişti fakat henüz hayata geçirilmedi. Sosyal Güvenlikteki norm birliği yani prim günü eşitleme müjdesi yeni yılda hayata geçirilmeli. Bununla birlikte vergi dairesine kayıt olmuş fakat Bağ-Kur’a kayıt olmamış esnafımız da emekli olabilmek için müjdeli haber bekliyor.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.