Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

SEBZE HALİ’Nİ HBB YAPACAK

Reklam
SEBZE HALİ’Nİ HBB YAPACAK

Başkan savaş’ın bahanesi kalmadı

      Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz Ticarete bakanlığına sebze hali ile ilgili olarak sordu. Bakanlıktan verilen yazılı yanıtta sebze halini yapma yetkisinin HBB’de olduğu belirtildi. Bu gelişme üzerine Başkan Yılmaz, yazılı bir açıklama yaparak ‘‘Antakya sebze hali ilgili kamuoyunda uzun zamandır süregelen serzenişler herkesin malumudur. Konu ile ilgili gerek HESOB ve gerekse ATO tarafından sık sık Hatay Büyükşehir Belediyesine çağrı yapıldığı da malumunuzdur. Bu çağrılarda sebze halinin gerek şehrin merkezinde olmasının yarattığı sıkıntılar gerekse fiziki yapısının depreme dayanıksızlığı ve çalışma ortamının sağlık açısından elverişsizliği dile getirilmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olan sebze hali ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında sorulan soruya Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: “Sebze ve meyve hali ile ilgili yetkinin kimde olduğunu siyasi iktidar netleştirsin ve bu yetkinin Hatay Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu söylesin, ben hemen gerekli ihaleye çıkarım.” diye cevap vermiş ve bu konuyu siyasi iktidara sorması hususunda HESOB’a çağrı yapmıştır.  

      Bu çerçevede konunun netlik kazanması amacıyla 16.12.2020 tarihinde Antakya Belediyesi olarak Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğüne yazılı başvuru yaparak, Antakya ilçesinde bulunan toptancı halinin depreme dayanıksız olduğundan, sağlık açısından uygun koşulları taşımadığından ve yeniden yapılması gerektiğinden bahisle, halin Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından mı yoksa Antakya Belediyesi tarafından mı yapılacağı hususunda bilgi istenmiştir. 

      Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü 17.12.2020 tarihli yazı ile bilgi talebimize cevabında, “5957 sayılı kanunun 3’üncü maddesi gereğince büyükşehir belediye sınırları içerisinde hal kurma görev ve yetkisi Hatay Büyükşehir Belediyesine aittir.” demektedir.  

      Bu durumda mevzuata göre zaten net olan ama Sayın Savaş tarafından algıyla çarpıtılan konu netlik kazanmıştır. Sebze ve Meyve Hali’ni daha önce yapacağını açıklayan, bunun için komisyoncu esnafla görüşmeler yapan, bu amaçla yer satın alan Hatay Büyükşehir Belediyesinin başka bahane ve algıların arkasına saklanmadan bir an önce Sebze ve Meyve Hali’ni yapmasını bekliyor, bu hususu kamuoyunun takdirlerine arz ediyoruz. Haber Merkezi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.