Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

TARIM FUARI ZİYARETÇİLERİ BÜYÜLEDİ

1. Hatay Tarım Fuarı‘nda, traktörler, tarımsal mekanizas-yonlar, tarımsal alet ekipman ve teknolojiler, gübre, tohum, fidan çeşitleri, tarımsal gıdalar ve ürünler başta olmak üzere tarım ile ilgili her konuda ürün ve hizmet sergilendi.

Reklam
TARIM FUARI ZİYARETÇİLERİ BÜYÜLEDİ
 1. Hatay Tarım Fuarı‘nda, traktörler, tarımsal mekanizas-yonlar, tarımsal alet ekipman ve teknolojiler, gübre, tohum, fidan çeşitleri, tarımsal gıdalar ve ürünler başta olmak üzere tarım ile ilgili her konuda ürün ve hizmet sergilendi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ticaret Borsası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve daha birçok ilgili kurum ve kuruluşun desteğiyle Antakya Otobüs Terminali yanındaki arazide gerçekleştirilen fuarda firmalar ürünleriyle ziyaretçilerini büyüledi.Fuar açılışında konuşan Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu Hatay’da toprakların yüzde 50’sinin tarım arazisi olduğunu ve sektörde çalışanların nüfusun yüzde 30’unu oluşturduğunu dikkat çekti. Hatay yüksek bir tarım İl’i olduğunu ifade eden Tetikoğlu “geçmişte olduğu, şimdi de tam bir tarım ülkesi olan Türkiye’de, tarım bir yandan halkın gıda ihtiyacını karşılamakta, bir yandan da endüstriyel ürünlerle sanayiye hammadde sağlamaktadır. Tarım, ayrıca hayvancılığa doğrudan etkisi ve ihracatta ki payı ile önemli bir girdi sağlayarak, ülke ekonomisine sağlayan bir sektör haline gelmiştir. Toprakların yaklaşık yüzde 50’si tarım arazisi olan Hatay’da tarım önemli bir sektördür. Hatay’da tarım sektöründe çalışanların oranı yaklaşık nüfusun yüzde 30’udur. Hatay iklimi, ulaşımı ve nakliye avantajları, su kaynakları ve verimli tarım arazileri ile potansiyeli yüksek bir tarım İlidir.
  Bu potansiyeli daha da yukarılara çekmek, daha bilinir kılmak, adını 2 yıldır başarıyla gerçekleştirilen bu tarım fuarı, geçen yıl yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 200’e yakın firma ve temsilcilik katılmış, 50 bin ziyaretçi ağırlamıştır. Hatay tarım fuarı bu yılda bölge çiftçisine tarım sektöründe ki son gelişmelerden haberdar edecek, yeni iş fırsatları yakalayabilme olanakları sağlayacaktır.” dedi.
  Hatay İl Tarım ve
  Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ise Hatay’ın yaş sebze meyve ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdiğini belirterek “ülkemiz yaş sebze ve meyve ihracatının 2017 yılında yüzde 20’sini gerçekleştirmekle İlimiz en önemli lokomotifi olma durumundadır, tarım sektörü.
  Hatay, gelişen ekonomisi ile farkındalık oluşturmaya başlamıştır. Bu toprak birçok canlının hayat kaynağı ve anavatanıdır.
  Geçmişten alınan bu miras tarımı İlimiz için ekonomik ve sosyal bakımdan en önemli sektörlerden birisi yapmaktadır. Birçok medeniyetin oluşumu ve hayatiyetini devam ettirmesinin temelinde de bu olgu vardır. İlimiz narenciyenin, pamuğun ve zeytinin cenneti olması yanı sıra konum itibari ile ticaretin buluşma noktasıdır.”şeklinde konuştu.
  Konuşmaların ardından protokol üyeleri fuarı gezdi. 5 bin kapalı, 8 bin metrekare açık olmak üzere toplam 13 bin metrekarelik alanda birçok firmanın katıldığı Hatay Tarım Fuarı ziyaretçilerini büyüledi.
  HABERFADİME ÇAYLI 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.