AFAD KURTARMA PERSONELİ ALIYOR

AFAD KURTARMA PERSONELİ ALIYOR

Hatay’ı yıkan deprem felaketinin ardından harekete geçen Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının “100 Bin Arama Kurtarma Personeli Projesi” kapsamında, teorik ve pratik eğitimlerle geleceğin kurtarma gönüllüleri yetiştiriyor.

AFAD İl Müdürlüğünce, kentteki tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlardan gönüllülerin katılımıyla gruplar halinde 6 günlük teorik ve uygulamalı eğitim programı düzenleniyor. Eğitimler için AFAD binası yanındaki eğitim sahası ile Borluk Vadisi’ndeki doğal alan olmak üzere iki bölge belirlendi.

Bina yanındaki sahada, enkazda arama kurtarma, enkazda tünel açma, en kazlara giriş teknikleri gibi konularda eğitim alan gönüllüler, “deprem”, “arama kurtarma”, “ilk yardım” ve “kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditler” gibi konularda da bilgilendiriliyor. Buradaki eğitimini tamamlayan gönüllüler, daha sonra merkeze bağlı Ataköy köyü yakınında bulunan Borluk Vadisi’ne götürülerek, dağcılık ve tırmanış konusunda tecrübe kazanmaları sağlanıyor. AFAD ekiplerince kurulan istasyonlara derede karşıdan karşıya geçme, yaralı kurtarma ve sedye ile geçişler gibi uygulamalı eğitimler birebir gösteriliyor. Kayalıklardan halat yardımıyla iniş yaparak eğitimini tamamlayan gönüllüler, afet ve acil durumlarda refleks ve inisiyatif gücüne sahip, müdahale hızı yüksek AFAD ekipleri ile organize şekilde çalışacak seviyeye ulaşıyor.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.