AHİLİK SANATI, HERKESE EŞİT DAVRANMAYI ÖĞÜTLEMEKTEDİR

AHİLİK SANATI, HERKESE EŞİT DAVRANMAYI ÖĞÜTLEMEKTEDİR

Reyhanlı Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Zaroğlu, Ahilik Haftası nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.

Başkan Zaroğlu, yayınladığı mesajda “Ahilik sanat, ticaret ve diğer mesleki alanlarda dayanışmaya dayalı güzel ahlakı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü öne çıkarmaktadır. Dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütlemektedir.” Dedi.Türk Milletinin, bin yıla dayanan Anadolu’daki varlığı içerisinde yer alan köklü geleneklerinden olan Ahilik geleneği; akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulu, sevgi, kardeşlik ve karşılıklı dayanışma kurallarını benimseyen milletimize has bir kültür hazinesidir diyen Başkan Zaroğ lu, yayınladığı mesajda “Ahi Evran’ın Türk esnaf ve sanatkârlarına miras bıraktığı yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması, hem ekonomik gelişme açısından, hem de demokrasinin yerleşmesi ve sosyal barışın yaygınlaşması açısından büyük önem taşımaktadır. Zira Ahi demek kardeş demektir. Bir yandan çağdaş dünya ile bütünleşme çabalarını sürdürürken, bir yandan da milli kimliği oluşturan değerleri korumaya çalışan, milletimizi birbirlerine yakınlaştıran ve insanlar arasında dayanışma kurulmasını sağlayan Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm insanlığın ihtiyacı olan ortak değerlerdir.

Anadolu’da birliği, refahı, toplum düzenini sağlayan ve halkın maddî, manevî tüm ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda teşkilatlanmasına vesile olan Ahilik anlayışı tüm bu özelliklerinin yanı sıra Milli kimliğimizi oluşturan en önemli değerlerden biridir. Ahilik kültür ve felsefesinde, toplumun refahı ve sosyal sorumluluk öncelikli bir ilke olarak kabul edilir.

Bugün uygar dünya ülkelerinin kanun yaptırımlarıyla uygulamaya çalıştıkları değerleri, 13.YY’daAnadolu’da milletimiz, Ahilik geleneği olarak uygulamıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Reyhanlılıların bu değerli mirasa sahip çıkmasını ve onun taşıdığı evrensel değerleri yaygınlaştırmasını diler, tüm esnaf, sanatkâr ve meslek kuruluşlarının ‘Ahilik Haftasını’ en kalbi duygularımla kutluyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.” Dedi.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.