BAKAN DERYA YANIK, KOLTUĞUNU ANTAKYA’LI HAVVA NİL ABALIOĞLU’NA DEVRETTİ

BAKAN DERYA YANIK, KOLTUĞUNU ANTAKYA’LI HAVVA NİL ABALIOĞLU’NA DEVRETTİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu 10 yaşındaki Antakya’lı depremzede Havva Nil Abalıoğlu’na bıraktı. Bakan Derya Yanık, “23 Nisan bizim için çok önemli bir tarih” dedi.

Antakyalı Havva Nil Abalıoğlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dolayısıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın makamına oturarak bir günlük bakan oldu.
6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen deprem sonrasında ailesi ile birlikte Ankara’da KYK yurdunda bulunan Antakya Belediyesi çalışanı Seda Abalıoğlu’nun kızı Havva Nil Abalıoğlu oturduğu bakanlık koltuğunda tüm çocuklar için iyi dileklerde bulundu. Ayrıca Hatay’ın Altınözü ilçesi Karsu köyünde bulunan dedesinin ağaçlarından topladığı halhalı cinsi yeşil zeytinlerden bakan Yanık’a hediye etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında depremzede çocuklarla bir araya geldi. Bakan Derya Yanık, koltuğunu Hatay’dan gelen depremzede Havva Nil Abalıoğlu’na bıraktı. Toplamda 10 çocuktan oluşan heyet Bakan Derya Yanık ile sohbet etti. Çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Bakan Derya Yanık, 23 Nisan’ın çok önemli bir tarih olduğunu hatırlattı. Bakan Derya Yanık, konuşmalarının ardından çocuklara çeşitli hediyeler vererek onlarla vakit geçirdi.
Bakan Yanık, çocuklarla birlikte olmayı bayram olarak gördüğünü söyledi. Bakan Derya Yanık, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden dolayı bu bayram üzgün olduklarını ifade ederek şunları kaydetti:
Maalesef çok büyük bir deprem yaşadık. Sizler de daha yakından gördünüz ama inşallah hep birlikte böyle bayramları kutlayarak birbirimize destek olarak bir arada olarak bu süreci atlatacağız. Yine tekrar sizler okullarınıza döndüğünüz, ailelerinizle beraber olduğunuz, güzel zamanlara erişeceğiz. 23 Nisan bizim için çok önemli bir bayram, önemli bir tarih. 23 Nisan 1920 biliyorsunuz Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Milli Mücadele döneminde yani vatanımızın Kurtuluş Savaşı verdiği dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisimiz açılıyor ve meclisimizin koordinasyonunda, meclisimizin yönetimi altında milletimiz vatanımızı kurtarıyor.

Dolayısıyla 23 Nisan bizim için çok önemli. Çok önemli bir tarih olduğu için de Atatürk 23 Nisan’ı çocuk bayramı olarak çocuklara hediye ediyor. Çünkü çocukların 23 Nisan’ın anlamını unutmasını istemiyor. Çocukların, vatanımızın nasıl kurtulduğunu, hangi şartlarda, nasıl bir mücadeleyle kurtulduğunu unutmalarını istemiyor. O yüzden 23 Nisan bizim için önemli. Sizler büyüyeceksiniz güzel eğitimler alacaksınız ve ülkemize insanlığa çok yararlı, faydalı yetişkinler olacaksınız. Biz de bunun için uğraşıyoruz. Size bu imkanı sağlamak için uğraşıyoruz.”

“Bizler geleceğin lideri, yöneticileri, sanatçıları ve akademisyenleriyiz”

Sembolik olarak bir günlüğüne bakan koltuğunu devralan Havva Nil Abalıoğlu, bugün en önemli bayramlardan birini kutladıklarını belirterek, “Bu özel günün en anlamlı geleneklerinden biri olan bakanlık koltuğunu alarak bu önemli görevin almış olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum. Tüm çocuklara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bizler ülkemizin geleceğiyiz. Bizler geleceğin lideri, yöneticileri, sanatçıları ve akademisyenleriyiz. Bu nedenle eğitimimize önem vermeli ve hep birlikte çalışmalıyız. Araştıran, sorgulayan, kendine güvenen çocuklara ve gençler olduğumuz zaman ülkemizi daha ileriye taşıyabiliriz. Bugün burada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Ülkemizin geleceği için elinden gelen her şeyi yapacağımın sözünü veriyorum. Büyüklerimizin bize gösterdiği desteğe, verdikleri sevgiyi layık olacağız. Dünyamız mutlulukla dolsun, bayramımız kutlu olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Abalıoğlu, Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Karsu Mahallesi’nden kendi elleriyle topladığı yeşil zeytinleri Yanık’a hediye etti. Bakan Yanık da çocuklara çeşitli hediyeler takdim etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.