Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

HATAY’DA 12 BİN KİŞİYE MASKE CEZASI

Reklam
HATAY’DA 12 BİN KİŞİYE MASKE CEZASI

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı tüm illerde bir hafta içerisinde her gün denetim yapılması isteği üzerine Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu ve 15 ilçe kurulunun aldığı aynı yönde karar üzerine denetimler de sürüyor.

En çok vaka ´aile içinde´

 Mas ke-mesafe ve hijyen denetimine yönelik denetlemeler sürerken, kentte yaşanan korona artısındaki en büyük nedenler arasında aile içi bulaş olduğu ifade edildi. Edinilen bilgiye göre, aile içinde 46, 31 ve 26 kişiye bulaşan korona vakası olduğu da ifade edildi. Aile içindeki bulaş sayıları da maske, mesafe ve hijyen kuralı ihlalinin hangi sonuçlara yol açtığını sergiliyor. İskenderun´da karantina kapsamında kullanılan kredi yurtlar kurumu yurdunun 1.200 kişilik olduğu ve karantina kapsamında 200 kişinin bulunduğunu öğrenilirken, izolasyon altında tutulanların giderlerinin AFAD, kızılay ve bakanlık tarafından karşılandığı biliniyor.  ilkbahar aylarında vaka sayısının ´sıfır´lanmış, yaz ayları ve kontrollü sosyalleşme ile seyahat gibi birçok yasağın kalkması sonrasında vaka sayısında artış yaşanmıştı. Kentte vaka sayısının yeniden sıfırlanması için denetimlerin sürdüğü ve yurttaşların ´maske, mesafe ve temizlik´ kuralına uyması ve bu konuda hassas olması istendi.

Milletvekili Yayman da ´korona´

Hatay Milletvekilleri korona hastalığına yakalanmaya devam ediyor. hatay Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi, hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Güzelmansur´un ardından Hüseyin Yayman da korona hastalığına yakalandı. Ankara´da parlamenterlere yapılan korona desti pozitif çıkan milletvekili Yayman, evinde tedavi görüyor. Milletvekili Hüseyin Yayman, korona testinin pozitif çıkmasına ilişkin yaptığı sosyal paylaşımda, “TBMM Hastanesinde yapılan Covid-19 testim pozitif çıkmıştır. Çok şükür genel durumum iyi. Kendimi iyi hissediyorum. Doktorlarımın tavsiyesi doğrultusunda tedavi sürecimi evde geçiriyorum” ifadesine yer verdi.

Karantinada olana bin lira yardım

 Covid-19 teşhisi konan her hasta için kişinin dış ortam ile temasını kesmek amacıyla ve temel ihtiyaç malzemeleri temininde sorun yaşamaması amacıyla ekonomik durumuna bakılmaksızın muhtarların da referansı dahilinde 1.000in TL nakdi veya ayni yardım yapıldığını belirtti. Halkın maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmesi , “Teşhisi konan kişi ve kişiler evinde kalmayı istememesi halde ise   Türk Kızılay Hatay  Şubesi finansörlüğünde KYK Yurdu yatakhanesinde misafir olarak kabul edilmekte ve hekimleri kontrolünde karantina sürecini tamamlaması sağlanmaktadır. Haber  Ferit lif

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.