Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

HATAY’IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN

Reklam
HATAY’IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 23 Temmuz Hatay’ın Anavatan’a katılışının 83. yıl dönümü münasebeti ile kutlama mesajı yayımladı. 

Başkan Yılmaz mesajında şu görüşlere yer verdi: “Hatay’ımız, geçmişi insanlık tarihi ile birlikte anılan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış nadide bir ildir. Tarih öncesi çağlardan bu yana iklimi, verimli toprakları, ticaret yolları üzerinde bulunması ve bir hoşgörü mozaiğini andıran kültür çeşitliliğiyle Hatay, her daim insanlığın cazibe merkezi olmayı başarmıştır. 

Hatay bu özelliklerinden dolayı Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgal güçlerinin de hedefi olmuştur. Bu işgale rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Kırk Asırlık Türk Yurdu Ecnebi Elinde Esir Kalamaz.”  ve “Hatay Benim Şahsi Davamdır.” diyerek Hatay’ın Anavatan’a katılması için tüm Hataylılara umut ışığı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izlediği usta siyaset ve tüm Hataylıların mücadelesi neticesinde bağımsız “Hatay Devleti” kurulmuş ve üzerinden bir yıl bile geçmeden, Hataylılar Türk tarihine geçen bir sadakat örneği ile Türkiye Cumhuriyeti’nde il olmayı, bağımsız bir devlet olmaya tercih ederek, Hatay Millet Meclisi üyelerinin oy birliği ile 1939’da Anavatan’a katılmıştır. Dönemin Hatay Millet Meclisi üyeleri başta olmak üzere, Hatay halkının gösterdiği bu sadakat ve kadirşinaslık örneği aziz milletimizin birlik ve beraberlik ile her türlü güçlüğü aşabileceğinin de en önemli göstergesi olmuştur.  Vatanseverlik ve milletine duyduğu büyük bağlılıkla 83 yıl önce Anavatan’a katılan Hatay insanı, bugün de tüm dünyaya örnek olan sevgi, hoşgörü ve kardeşlik ikliminden aldığı güç ve inançla daha mutlu bir geleceği kararlılıkla inşa etmektedir.  

Bu duygu ve düşüncelerle Hatay’ın Anavatan’a katılışının 83’üncü yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayanları rahmetle minnetle yad ediyor, Hataylı hemşehrilerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum.” Haber Merkezi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.