Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

TAŞ OCAKLARI DOĞAYI TAHRİP EDİYOR

TAŞ OCAKLARI DOĞAYI TAHRİP EDİYOR

Reklam
TAŞ OCAKLARI DOĞAYI TAHRİP EDİYOR

Hatay’ın İskenderun, Altınözü, Kırıkhan, Dörtyol ve Erzin ilçelerinin Amanos Dağları kesimlerinde hali hazırda 30’a yakın taş ocağının faaliyette olduğu rakamsal olarak belirtilse de bunun saha gerçekliği ise 50’ye yakın taş ocağı olduğu. Zengin endemik bitki türleri ile bilinen Amanos Dağları’nı köstebek yuvasına dönüştüren onlarca taş ve mermer ocağı, bitki türlerinin de yok edilmesine yol açıyor. Teferruatı fazla olan taş ocağı ruhsatı yerine maden arama ruhsatı alan şirketlerin, denetimsiz ve sınırsız bir şekilde dinamit patlattığı öğrenildi.
İskenderun Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment Kimyon, Amanos Dağları’nda onlarca taş ve mermer ocağının olduğunu vurgulayarak, çıkarılan kumların yapı malzemesi olarak kullanıldığını ifade etti. Amanos Dağları’nın İskenderun Körfezi’ne bakan yamaçlarında taş ocaklarının belirgin olduğunu aktaran Kimyon, “Bir yandan dağı köstebek gibi delik deşik ediyorlar. Bir yandan ise körfezi dolduruyorlar” dedi. Bazı taş ocaklarının mermer ocakları adı altında faaliyet yürüttüğünü kaydeden Kimyon, “Taş ocaklarının tümü ‘Maden Araştırma Ruhsatı’ adı altında çalışmalarını sürdürüyor. Bu ocaklar tozuyla, toprağıyla ve yıkım ile doğaya zarar veriyor” diye belirtti.
HALKIN SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR
Taş ocağı şirketlerinin doğrudan taş ocağı açma ruhsatı almadığına dikkat çeken Kimyon, teferruatları fazla olan taş ocağı ruhsatı yerine maden araştırma ruhsatı alındığını söyledi. Kimyon, şöyle dedi:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da ‘ülke ekonomisine katkı sunuyor’ diye bu ruhsatı direk veriyor. Şirketlerde
bu ruhsatı aldıktan sonra istedikleri yerde taş ocağı
ya da mermer ocağı açıp işletebiliyor.
Amanos Dağları’nın içinde barındırdığı zengin
endemik bitki türlerinin Avrupa’da eşi benzeri yok. Başka ülkelerde bu alanlar ciddi anlamda korunuyor. Ancak Türkiye gibi ülkelerde korunması
bir tarafa direk bakanlıkların
eli ile enerji politikalarına heba ediliyor. Bu alanları korumanın tek yolu halkın sahip çıkmasıdır.”
DEVLET DOĞAYI DEĞİL SERMAYEYİ KORUYOR
Devletin doğayı korumak yerine tahrip edilmesine göz yumduğunu kaydeden Kimyon, devleti doğayı koruyan yasalara uymaya çağırdı. Kimyon, “Devlet doğayı koruyacağı yerde sadece sermayeyi koruyor” diye belirtti. HABER: FERİT LİF

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.