TECİMEN’DEN TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ’NE TAM DESTEK

TECİMEN’DEN TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ’NE TAM DESTEK

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tecimen, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından açıklanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli programına tam destek verdi.

Antakya’da eğitimde kalitenin artması, eğitimin deprem şartlarına rağmen kesintisiz ve sorunsuz olarak devam etmesi adına çalışan Tecimen, yeni uygulamanın Antakya’da kısa sürede hayata geçmesi adına çalışmaların sürdüğünü belirtti.

YENİ PROGRAM NELERİ VAAT EDİYOR?

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli sadece son bir yılın değil, on yıllık uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı. Müfredat hazırlık sürecinde çok uzun görüş alışverişleri ve kamuoyundaki yansımalar üzerinden analizler yapıldı, toplantılar düzenlendi. Bütün bu birikim, geçen yıl yaz aylarında bir veri olarak alındı ve bu veriler sistematik hâle getirildi. Modelin beceriler çerçevesi oluşturulurken akademisyen, öğretmen ve diğer eğitim paydaşlarının katılımıyla yirmi çalıştay düzenlendi. Sonrasında her bir ders için oluşturulan ekipler, yüzlerce toplantı yaparak müfredatın hazırlıklarını tamamladı. Sadece yaz aylarından itibaren bugüne kadar 1000’den fazla öğretmen ve akademisyen ile toplantılar düzenlendi, 260 akademisyen 700’ün üzerinde de öğretmen bu toplantılara sürekli katıldı. Bunun dışında ilave olarak görüşlerine başvurulan akademisyenler ve öğretmenlerle 1000’in üzerinde eğitim paydaşı, ortak çalıştı. Bakanlık merkez teşkilatındaki bütün birimler de müfredat için yoğun çalışma yürüttü. Bir haftalık askı sürecinin ardından “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca son eleştiri, görüş, öneri ve paylaşımlar doğrultusunda revize edilecek ve son şekline ulaşacak. Yeni müfredat, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

TECİMEN: YENİ DÖNEME EN HAZIR İLÇE BİRİMİYİZ

Eğitimde kapsam değişikliğine gidilerek daha akılcı sistemin getirileceğini aktaran Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tecimen, yeni sisteme kurdukları inovatif yapı ile en hazır ilçe biriminin Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olacağını kaydetti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın projesinin son derece yararlı olacağını da aktaran Tecimen, süreçle ilgili hazırlıklara başlanıldığını, tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak Antakya’da da yeni sistemin hayata gireceğini sözlerine ekledi. Haber:Kader ŞAHUTOĞLU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.