Meşale Gazetesi

ANTAKYA UZUN ÇARŞI İZLENİMLERİ

ANTAKYA UZUN ÇARŞI İZLENİMLERİ

   Antakya’nın kalbi uzun çarşı ve meydan çarşısını bugün Saadet Partisi milletvekili Necmettin Çalışkan, İl başkanı Mehmet Harputluoğlu, İlçe Başkanı Fadıl Koçak ve Altınözü İlçe başkanı Mahmut Şan ile üç saatlik bir esnaf gezisi yaptık.

Hatay Milletvekili Necmettin ÇALIŞKAN seçildiği günden bu güne kadar Hatay’ın sorunları ile ilgilenen ve Hatay’ın dertlerine derman olmaya çalışan, Halktan aldığı yetkiyi vicdani olarak en doğru şekilde kullanan milletvekili olduğunu görüyoruz.

   Her iki çarşıda karşılaştığımız manzara insanın içini burkuyor.

   Su elektrik ve en önemlisi güvenlik yok!

Her iki çarşıda gündüz saatlerinde biraz hareketlilik var. Ama akşam saatlerinden sonra her iki çarşıda karanlığa gömülüyor..

   Ve ortam hırsız ve yağmacılara kalıyor AFAD yıkım makinalarını çarşıya sokmak için çarşıyı yağmurdan ve güneşten koruyan çatıyı sökmüş, sökerken de birçok iş yerine en az deprem kadar zarar vermiş. Çarşı esnafının merak ettiği en önemli soru, bu çarşı yıkılıp yeniden yapılacak mı?

   Bu konuda hiçbir yetkili net bir açıklama yapmıyor. Bütün bunlara çözüm üretmesi gereken Lütfü Savaş Bodrum’da tatile gitmiş. Valilik ve Kaymakamlıkta bulunan yetkililere vatandaş ulaşamıyor. Ulaşma şansına erişenlerin sorunları kağıtlara sadece not ediliyor…

   Antakya’yı yıkım firmaları adeta esir almış görünüyor. Hemen her saatte Antakya’nın üstünü toz bulutları kaplıyor. Birde buna aşırı sıcakları eklerseniz; Antakya ve Defne ilçelerinde yaşamak oldukça zorlaşıyor… Antakya’da kapitalizmin kıbleleri bankalar kredi ve kredi kartlarına haciz yağdırmaya başlamış.

   Devletin Hatay’da tanıdığı 6 aylık borç erteleme süreci mutlaka mutlaka uzatılmalı! Yoksa depremde ölmeyen Antakya ve Defne çok çok ciddi bir açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar!

    Yiyecek içecek gıdası satan birkaç market fiyatlarını her gün yukarıya çekmek suretiyle depremzedeleri daha da çok zora sokuyor. Ve bu marketleri denetleyen hiçbir kurum yok.

    5 litrelik suyun fiyatı bazı marketlerde 40 liraya satılıyor. Hatay büyükşehir’e bağlı HATSU 6-7 aydır kapalı evlere birer bin liralık fatura gönderiyor.

     Antakya ve Defne’de ulaşım yok.Bu ulaşım sorunu en kısa zamanda çözümeli(sayın başkan tatilini erteleyebilirse ) sık sık yaşanan elektrik kesintisinden bahsetmiyorum bile. Sonuç olarak Antakya ve Defne ilçelerinde devletin mevcudiyeti görünmüyor. İnsanların canları ve malları Allah’a emanet…

     Velhasıl kêlam ANTAKYA VE DEFNE İLÇELERİNDE HAYAT ÇOK ZOR! Ama bazıları gözlerini bağladığı için bunları göremiyor. Ferit LİF

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.