Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

ATIK DEMİRLER CAFER USTANIN ELİNDE 40 YILDIR EV VE TARIM ALETLERİNE DÖNÜŞÜYOR

Reklam
ATIK DEMİRLER CAFER USTANIN ELİNDE 40 YILDIR EV VE TARIM ALETLERİNE DÖNÜŞÜYOR

Hatay’ın Hassa ilçesinde kendi imkanlarıyla öğrendiği demir işleme sanatını 40 yıldır icra eden Cafer Koca, atık metal parçalarını ev ve tarım aletlerine dönüştürerek yaşamını kazanıyor. 

İlçede çocuk yaşlarda çobanlık yapan 56 yaşındaki Koca, 40 yıl önce demircilik işine merak sardı. 

İlk başlarda kendi ihtiyaçları kadar alet yapan Koca, işi kısa sürede geliştirerek çevresinin taleplerini karşılamaya başladı. 

Evinin bahçesindeki küçük atölyede atık demirlere şekil veren Koca, Türkiye’nin 4 bir yanına bıçak, kürek, keser, tırmık, kazma ve baltanın yanı sıra diğer hafif tarım aletleri yaparak satıyor. 

Koca, AA muhabirine, küçük yaşlarda çobanlık yaptığı için okula gidemediğini anlattı. 

Demir işleme mesleğini ise kendi kendine öğrendiğini anlatan Koca, şunları söyledi:

“Hiçbir ustadan nasıl yapıldığını görmedim. Sadece merak ve kendi ihtiyaçlarımı karşılamak için başladım. 40 yıldır da aralıksız sürdürüyorum. Yaptığım aletleri almak için Türkiye’nin birçok yerinden müşteriler geldi. Severek yaptığım işi halim el verdiği sürece devam ettirmek istiyorum. Çünkü yaptığım işler çok beğeniliyor. Bugüne kadar hiç şikayet almadım.” 

“Çırak bulamıyorum”

Geleneksel yöntemlerle el emeği göz nuruyla yapılan aletlerin, fabrika çıkışlı ürünlerle rekabet edemediğini anlatan Koca, mesleğini devam ettirecek çırak bulamamaktan yakındı. 

Kendi çocuklarının bile sanatına ilgi göstermediğini aktaran Koca “İşi öğretecek başka çırak da bulamadım. Benden sonra çevrede bu işi yapacak kalmayacak diye düşünüyorum. Bu da beni üzüyor. ” diye konuştu. (AA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.