Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

Kahve Evi projesi hayata geçirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Kahve Evi projesi Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) hayata geçirildi.

Reklam
Kahve Evi projesi hayata geçirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Kahve Evi projesi Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) hayata geçirildi. Üniversite bünyesinde faaliyete geçen STM Kahve Evi’ni ziyaret eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, dünyada hızla gelişen STEM modelin ve kültürünün Türk genç bireylerine sunulması ve bu kültürün günlük yaşamlarına adapte edilmesi Türk gençlerinin yenilikçi ve bilimsel bakış açılarını güçlendireceğini söyledi.

Teorik bilginin uygulamaya, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesini amaçlayan, öğrencilerin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde öğrendikleri bilgileri bir bütünün parçaları olarak görmelerini sağlayan dünyada birçok ülkenin öğretim programlarına dahil ettiği bir eğitim yaklaşımı olan projenin koordinatörlüğünü Dr. Meltem Tufan yapıyor.

KADEM Hatay il başkanı Selma Tunç ise STEM Kahve Evi modelinin gençlerin zihinsel süreç gelişimini, girişimciliği ve ürün geliştirme becerilerini destekleyen bir uygulama olduğunu belirtti. Tunç, “STEM eğitiminin gençlerin günlük hayatına bütünleştirmeye, teorik bilgilerin uygulamaya, ürüne ve yeni buluşlara dönüştürülmesine olanak tanıması açısından oldukça önemlidir.

STEM eğitimleri dünyada iş gücü niteliğinin artırılmasını sağlamak için gerekli stratejilerden olan deneme, yanılma, yaparak öğrenme, sorgulama, araştırma yapma ve buluş yapma gibi davranışların geliştirilmesini sağlar. Bu da işgücü piyasasında, üretim, AR-GE, inovasyon, teknik altyapı ve süreç geliştirme ve nitelikli işgücü açığının kapatılmasına hizmet edecektir. Bu projenin gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. (İHA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.