Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

BAKAN VARANK, HATAY’DAN MÜJDE VERDİ

Sanayicilere Hatay’dan müjde veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “KOSGEB bu hafta KOBİ Gelişim Destek Programı’nın çağrısına çıkacak.

Reklam
BAKAN VARANK, HATAY’DAN MÜJDE VERDİ

Sanayicilere Hatay’dan müjde veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “KOSGEB bu hafta KOBİ Gelişim Destek Programı’nın çağrısına çıkacak. İmalat sanayiinde dijitalleşme temasıyla başlatacağımız bu programın bütçesi 350 milyon lira olarak belirlendi. Sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesi adına önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ’lere ilk kez devlet olarak destek sağlamış olacağız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesine yönelik önemli bir açıklama yaptı. Sanayicilerin görüş ve taleplerini yerinde almak için il ziyaretleri düzenleyen Bakan Varank, Hatay’da temaslarda bulundu. Vali Rahmi Doğan’ı ziyaret eden Varank, ardından Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi inşaatında incelemelerde bulundu. Varank, Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde de Pres Makina’nın açılışını gerçekleştirerek, İskenderun 2’nci Organize Sanayi Sitesi’nde sanayicilerle bir araya geldi.


TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜÇ KATI
Hatay özelinde birkaç konuya vurgu yapmak istediğini söyleyen Varank, konuşmasına şöyle devam etti: “Geçen seneyi 2,8 milyar dolarlık bir ihracatla kapattınız, ki bu tutar bir önceki seneye göre yüzde 23’lük bir artışa tekabül ediyor. Türkiye ortalamasının üç katı.

Bu ihracatın yüzde 58’ini tek başına çelik sektörü sırtlanmış. Tek başına bu bile Hatay’ın sanayimiz için önemini ortaya koyuyor. İlimizde farklı sektörlerde düzenlenen 368 teşvik belgesiyle 10 milyar liralık sabit sermaye yatırımını destekledik ve 13 bin kişilik ilave istihdam oluşmasına katkı sağladık. Sunduğumuz destekler sadece yatırım teşvikleriyle sınırlı kalmadı. KOSGEB aracılığıyla ilimizdeki 2 bin 180 KOBİ’ye bugüne kadar 20 milyon lira katkı sağladık. Yine 5 bin 300 işletmeye 22 milyon lira kredi finansman desteği sunarak, 212 milyon liralık kredi hacmi oluşturduk. Ar-Ge’nin katma değerli üretimdeki kaldıraç etkisini biliyoruz. Bu amaçla ilimizdeki teknoparkları desteklemeye devam edeceğiz. TÜBİTAK’ın sanayi Ar-Ge desteklerinden 36 farklı proje faydalandı ve bu projelere 8 milyon lira hibe verdik.”
HATAY DOĞRU KARAR VERECEK
Varank, Hatay’ı çok sevdiklerini, Hatay’a hizmet etmekten gurur duyduklarını ifade ederek, “Hatayımıza 16 senede 27.5 milyar liralık yatırım yaptık. Bundan sonra da en güzel bir biçimde Hatayımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Ama biliyorsunuz merkezi hükümet ile yerel yönetimler ne derece uyumlu, ne derece beraber hareket ederse netice almakta, verim almakta o manada güzel oluyor. Dolayısıyla önümüzdeki seçimlerde ben Hatay’ın doğru karar vereceğine de yürekten inanıyorum. Sözlerimi bitirirken, resmi açılışını yaptığımız bu fabrikanın bereketli kazançları olmasını diliyor, yerlileşme adına göstermiş oldukları hassasiyetten ötürü firmaya teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.
HABER: FADİME ÇAYLI

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.