Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

EVLİLİK BAŞVURULARINA YENİ BİR DÜZENLEME

Reklam
EVLİLİK BAŞVURULARINA YENİ BİR DÜZENLEME

İçişleri Bakanlığı, ‘evlenme başvurularına’ yeni bir düzenleme getirdi. Çiftlerden birinin ikamet ettiği il-ilçe zorunluğu kalktı.

Düzenleme ile beraber, evlenme işlemlerinde, çiftlerden birinin ikamet ettiği il ve ilçedeki evlendirme memurluğuna başvuru zorunluluğu ortadan kaldırıldı Uygulamayla, belediyelerde bürokrasi azaltılarak, hizmet sunum süreçleri kolaylaştırıldı ve vatandaşın yükü azaltıldı. Yeni düzenlemeyle, yerleşim yeri ve adres şartı aranmaksızın, başvurular herhangi bir evlendirme memurluğuna yapılabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nca Valiliklere gönderilen bu konudaki genelgede, evlenme işlemlerinin, çiftlerden birinin oturduğu yerdeki evlendirme memurlu-ğu tarafından yürütüldüğü, bu durumun yerleşim yeri adresi farklı il veya ilçelerde bulunan vatandaşlar açısından zorluklar yaşanmasına ve gerçeğe aykırı adres beyanında bulunulmasına neden olduğu ifade edildi.

Genelgede, kişilerin evlenmelerinde engel hallerinin bulunup bulunmadığı Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) ve Kimlik Paylaşımı Sistemi (KPS) üzerinden tespit edildikten sonra, evlendirme memurlukları tarafından Evlenme Ehliyet Belgesi ve evlenmeye ilişkin diğer belgelerin düzenlediği belirtildi.

Genelgede, günümüzde iletişim, ulaşım, şehir içi ve şehirler arası nüfus hareketliliği göz önüne alındığında, kişilerin bulunduğu yerdeki evlendirme memurluğuna müracaat ederek evlenme işlemlerinin yapılmasında herhangi bir sakınca görülmediğine dikkat çekildi.

Artık kadın veya erkeğin evlenme müracaatları, birinin oturduğu yerdeki evlendirme memurluğu sınırlarına bağlı olarak gerçekleşmeyecek. Evlenmek isteyen çiftler, yerleşim yeri ve diğer adres şartı aranmaksızın, evlenme müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna (Muhtarlıklara yapılan evlendirme başvuruları hariç olmak üzere) yapılabilecek. Haber Merkezi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.