Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

MUHARREM İNCE, HATAY’DA KONUŞTU

Reklam
MUHARREM İNCE, HATAY’DA KONUŞTU

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin “İkinci tura ben kalırsam altılı masa beni desteklesin. Onun sözünü versinler. Onlar kalırsa söz veriyorum, biz onları destekleyeceğiz.” dedi.Çeşitli programları kapsamında Hatay’a gelen İnce, bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, siyaset dilini hiç beğenmediğini söyledi. Siyaset dilinde mizahın ve zekanın yok olduğunu savunan İnce, “Nobranlık, kabalık hakim olmaya başladı. Bundan çok rahatsızım. Zekanın, mizahın, esprinin ve laf sokmanın yeniden gündeme gelmesi lazım. Demirel ile Ecevit de çok tartışırdı ama hep bir nezaket çerçevesinde tartışırdı. Sayın sözcüğünü kullanmadan tartışmazlardı. Bence o günlere geri dönmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

İnce, ülkede göç konusunda hem iktidarın hem de muhalefetin kafasının karışık, kendilerinin ise çok net olduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Suriyelileri ülkelerine geri göndereceklerini belirten İnce, “Benim cumhurbaşkanlığımda Esad ile hemen barışacağız. Masaya oturacağız. Şam’a büyükelçi atayacağım.” diye konuştu.

Bir gazetecinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda tavırlarının ne olacağını sorması üzerine İnce, “İkinci tura ben kalırsam altılı masa beni desteklesin. Onun sözünü versinler. Onlar kalırsa söz veriyorum, biz onları destekleyeceğiz.” diye konuştu.

Partisinin il başkanlığı binasının açılışını da gerçekleştiren İnce, ayrıca Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanlığını, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Toplum Gönüllüleri ve İnsani Yardım Derneği, Hatay Barosu ile Antakya Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

“85 MİLYONUN PARASINI BANKALARA PEŞKEŞ ÇEKTİLER”

Muharrem İnce, düzenlediği basın toplantısıyla gazetecilerle bir araya gelen İnce, Erdoğan’a yüklendi. İnce, “Erdoğan iki şeye düşmandır. Bir orta sınıfa düşmandır bir de zeytin ağaçlarına düşmandır. Bu ikisine 20 yıl boyunca hep düşmanlık yaptılar.” dedi. İnce konuşmasında şunları dile getirdi

SORUNLAR ÇÖZÜLMEMİŞ KATMERLENMİŞ
“2002’de enflasyon yüzde 29.29’u, 70 yaptı. Dolar 1,6 TL şimdi 16 liraya koşuyor. İşsizlik 10.3, TÜİK 11,5 dedi. İnanırsan tabi, 2002’deki TÜİK ile şu an ki TÜİK aynı değil. Demek ki hiçbir sorun çözülmemiş katmerlenmiş. Yoksul daha yoksul, zengin daha zengin olmuş. Zaten Erdoğan iki şeye düşmandır. Bir orta sınıfa düşmandır bir de zeytin ağaçlarına düşmandır. Bu ikisine 20 yıl boyunca hep düşmanlık yaptılar.”

EY AZİZ MİLLETİM SANA YALAN SÖYLÜYORLAR
“Cumhuriyet tarihinden ilk kez buğday ve ayçiçeği gemilerinin yolunu gözler olduk. Afrika’da toprak kiralıyoruz sanki bizim ovalarımız yok. 20 yılın sonunda ekonomide başarısız olunca aklına bir şey geldi. 20 yılın sonunda aklına nas geldi. Öğrencinin kredi borcunda, çiftçinin kredi borcunda, esnafın çektiği kredide faiz var; nas yok.  Merkez Bankası’nın tabela faizini 5 puan düşürdü; 19’dan 14’e geldi hiçbir işe yaramayan tabela faiz. Sonra enflasyonu 50 puan artırdı. Masal anlatıyor bu millete. Kolpa yapıyorlar, ey aziz milletim işletiyorlar seni. Yalan söylüyorlar sana.”

EKMEK, ET SÜT, DOĞALGAZ FATURASI NEREDE? BANKALARDA!
“Bankalara yüzde 14 faizle para verdiler. Hazine bankalardan yüzde 24 ile borçlandı. Yoksulun, öğrencinin, çiftçinin, emeklinin parasını bankalara transfer ettiler. Nas dedikten sonra bankacılık sektörünün 2022 yılının ilk çeyreğindeki karı yüzde 285 arttı. Kim zarar etti. Esnaf, çiftçi, öğrenci, işsiz zarar etti. Türkiye’de bankalar kadar kar eden ikinci bir sektör yok Yüzde 1000 kar eden banka var. Ekmek, et, süt, doğalgaz faturası, mazot faturası nerede? Bankalarda.”

85 MİLYONUN PARASINI BANKALARA PEŞKEŞ ÇEKTİLER
“Bugünden itibaren Mayıs bitene kadar başka hiçbir şey konuşmayacağım. Her şeyimiz bankalarda. 85 milyonun parasını bankalara peşkeş çektiler. Hedef mi gösteriyorsun? Evet hedef gösteriyorum. Evet açık açık net meydan okuyorum. Bu yoksul milletin parasını bankalara peşkeş çektiler. Kar üstüne kar koyuyor bankalar. Milletimize sesleniyorum. Alamadığınız peynir, ödeyemediğiniz doğalgaz faturası, deposunu dolduramadığınız traktörün parası bankadadır. Nas diyor, faiz lobisi diyor ama parayı bankalar, faiz lobisi kazanıyor. Sizin cebinizden aldığı bu parayı bankaların kasasına Erdoğan koydu. Benim milletim diyerek, nas diyerek bankalara koydu. Bu ülkede en büyük faizci Erdoğan’dır. Nasa en fazla karşı gelen kişi Erdoğan’dır.”

TÜRK ÇİFTÇİSİNE 29 MİLYAR, 3-5 ZENGİNE 30 MİLYAR VERDİ
“Orta sınıfa düşman. Yaptığı uygulamaya bakın. Lüks konutta KDV’yi ucuzlattı. Ucuz konutta KDV’yi yükseltti. Hatay’daki, Konya’daki, Edirne’deki 85 milyonun çiftçisine verdiği para 29 milyar TL. 29 milyar lirayı koca ülkedeki çiftçilere verdi Kur Korumalı Mevduatta parası olan 3-5 zengine 30 milyar verdi. Ne zaman? İlk üç ayda. Kur artıyor. Kur 16 TL olursa bunun maliyeti 100 milyar olacak. Kur 17 lira olursa 155 milyar lira olacak maliyeti. Dolar 18 lira olursa 210 milyar lira olacak. Yazık bu ülkeye. Kur 20 lira olursa hazineye maliyeti 319 milyar olacak. Bütün Türk çiftçisine 29 milyar. Kur 20 lira olursa 319 milyar 3-5 zengine verecek. Dış güçler; faiz lobisi, bunlar palavradan ibarettir aziz millettim. Kandırıyorlar, işletiyorlar seni.”

GIDA ENFLASYONUNUN YÜZDE 60’I ERDOĞAN’A AİTTİR
“İnadın, kibrin, beceriksizliğin ve iş bilmezliğin maliyetidir bu. Ukrayna yerle bir edildi. Savaş var Ukrayna’da. Ukrayna’da gıda enflasyonu yüzde 14,3. Türkiye’de 90! Rusya savaş halinde gıda enflasyonu 17,99. Dünya gıda enflasyonu ortalaması yüzde 30, Türkiye’de gıda enflasyonu yüzde 90 ise 30’un üstü Erdoğan’a aittir. 30’u küresel ölçekten kaynaklansın 90’nın 60’ı Erdoğan’a aittir.”

UYARIYORUM PEYNİR KRİZİ KAPIDA
“Uyarıyorum. Buğdayı Türk çiftçisinden geçen sene 2,25 liraya aldılar. Ukraynalıdan Rus’tan 6 liraya aldılar. Bu senen 8 lira vermelisiniz. 8 liradan aşağısı kurtarmaz, olmaz bu iş. Hasat zamanı geldi. Ama buğdayın fiyatı belli değil daha. Bu konuda şunu bilmenizi istiyorum. Yakında bir peynir krizi gelecek. Kars’ta, Trakya’da, Erzincan’da peynir yapım zamanı, süt yok ortada. Demek ki bir iki ay sonra süt ürünleri acayip pahalı olacak. Niye süt yok? Yem çok pahalı olduğu için süt ineklerini kesit millet, bakamadı. Mecbur kaldı.”

ET İTHALATININ ÖNÜNÜ AÇIYORLAR
“Ette bir numara çekiyorlar. Bunlar numaracı diyorum ya! 2001 ile 2019 arasını almışlar. Hesaplama yöntemleriyle oynayıp, üretimi arttırıyorlar. Gelecekte üretim arttırılır kağıt üstünde de geçmişte üretimi artırmak şeytanın aklına gelmez. Geçmişe dönük bazı yıllarda üretimi yüzde 100 artıyorlar, ortalaması yüzde 48 artmış. Niye artıyorlar, bizim üretimimiz var buna rağmen et pahalı demek için. İthal etmenin önünü açıyorlar. Yakında Kurban Bayramı öncesinde dışardan hayvan alacaklar. Bu da Türk çiftçisinin bir kere daha yoksullaşması demektir. Bir kere daha ithalat sopası demektir.” Haber Merkezi

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.