NARENCİYEDE KATMA DEĞER OLUŞTURMALIYIZ

NARENCİYEDE KATMA DEĞER OLUŞTURMALIYIZ

Narenciye üretiminde dünya 7.si, ihracatında ise miktar bazında dünya 3.sü olan ülkemiz endüstriyel narenciye ürünleri pazarından maalesef hak ettiği kazancı elde edememektedir.
Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) yönetimi adına Başkanı Murat Hayzaran, yaptığı açıklamada narenciyede katma eğer oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.
Narenciye üretimi kadar üretilen ürünleri katma değerli hale getirip pazarlayabilmek, markalaştırmak ve ihraç etmek kritik öneme sahiptir diyen HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, açıklamasına şöyle devam etti: “Narenciye cenneti ülkemiz Türkiye narenciye ihracatında miktar bazında 3. sırada bulunmasına rağmen değer bakımından elde ettiği gelir ile listenin 5. sırasında bulunan ve kendi toprakları narenciye yetiştirmeye uygun olmadığından aralarında ülkemizin de bulunduğu farklı ülkelerden narenciye ithal eden Hollanda’dan sonra maalesef 6. sırada yer almaktadır. Narenciye üretimi kadar üretilen ürünleri katma değerli hale getirip pazarlayabilmek, markalaştırmak ve ihraç etmek kritik öneme sahiptir. Bu üretimin, daha fazla katma değer yaratması için üreticimizin örgütlenmesi ve işlenmiş ürüne yönelik yatırımların yapılması ve desteklenmesi şarttır.Zeytin, narenciye, domates ve buna benzer üretimini yaptığımız ürünler katama değer yaratılmadan daha çok dökme olarak ihraç edildiğinden ve özellikle de bu konjonktürde maliyetler de çok yüksek olduğundan üretici maalesef bir şey kazanamamakta ve üretime küsmektedir.Akdeniz’in ve Akdeniz’in incisi Hatay’ımızın güzel ikliminde yetişen narenciye zengini ülkemizde ise, narenciye ile ilişkimiz artık sıkma portakal suyu içmenin ötesine geçmelidir. Meyve suyunun yanısıra Marmelat, Reçel, Konserve, Jöle, Kurutulmuş meyve gibi işlenmiş ürünlerin özellikle de İtalya ve İspanya örneğinde olduğu gibi narenciye ürünlerinin kabuklarından standart işlemler sırasında da elde edilecek “citrus oil” ile narenciyeye katma değer katılarak üreticimizin geliri de artacaktır. Böylece standart limon ve portakallardan da yağ alınarak kozmetik ve ilaç endüstrisinde katma değer yaratılmış olacak sonuç olarak hem işsizliğe hem ihracata katkı sağlanabilecektir.Narenciye üretiminin, üreticilerimize daha fazla katma değer sağlaması için, Narenciye İşleme ve Paketleme ve Kurutma Tesislerinin, Soğuk Hava Depolarının açılması, desteklenmesi, üreticimizin örgütlenerek kaybettiğimiz geleneklerimizin yeniden keşfedilmesi, yeniliklere açık olunması ve kendimize özgü bir model oluşturulması gerekmektedir.Narenciye Türkiye’nin tarımda katma değer ve marka yaratabileceği önemli bir alan olup bu fırsat ve potansiyeli elde edebilmenin yolu tıpkı diğer ürünlerde de olduğu gibi doğru planlama ve stratejiden geçecektir. Bu konuda yeni tarım politikalarına ihtiyacımız vardır.” Dedi.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.