ÖZHASEKİ: HEDEFİMİZ 500 BİN KONUT

ÖZHASEKİ: HEDEFİMİZ 500 BİN KONUT

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde hedeflerinin 500 bin konutu tamamlamak olduğunu söyledi.

Bakanlığın konferans salonunda düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Çevre Projeleri Medya Buluşması” programında, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Konuşmasına deprem bölgesinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgi vererek başlayan Özhaseki, “Dünyanın en büyük şantiyesi şu anda deprem bölgesinde. 1900 şantiyemiz var, 153 bin kişilik çalışan ordusuyla orada işlerimizi yapıyoruz.” dedi. Bakan Özhaseki, bölgede 500 bin konutun yapımını hedeflediklerini belirterek, “Bundan 3 ay öncesine kadar 76 bin 624 konutun çekilişlerini yaptık, kuralarını belirledik ve hak sahiplerine teslim ettik. Temmuz ayı sonu itibarıyla yeniden başlıyoruz, sene sonuna kadar 200 bin konutu teslim etmiş olacağız. İnşallah önümüzdeki senenin güz aylarına kadar da bu 400 binden fazla konutu yapıp, hiçbir depremzedemizi dışarıda bırakmayacağız.” ifadesini kullandı.

İKLİM KANUNU

REKLAM ALANI

Dünyadaki atık kirliliği ve küresel ısınmaya işaret eden Özhaseki, “İklim değişmeden biz değişelim istiyoruz. Biz bunu yapabiliriz, buna gücümüz yeter. Bu anlamda birçok faaliyetimiz var, gayretimiz, müthiş çabalarımız var.” diye konuştu. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yapılan çalışmaları anlatan Özhaseki, “İklim Kanunu’nu güncelledik. Önümüzdeki günlerde Meclis’in takvimine göre Meclis’e getirip, İklim Kanunu’nu çıkarmış olacağız.” açıklamasında bulundu. Sıfır Atık Projesine ilişkin de bilgi veren Özhaseki, “Burada bizim yapmaya çalıştığımız şey, atıklarımızın bir değer olduğu, tabiata salınmaktan ziyade her birisinin tek tek değerlendirildiği ve dışarıda adeta hiç atığın kalmadığı bir ortama doğru dönüştürebilme çabası. Bu mümkün ve bu yaptığımız çabalarla bir taraftan 185 milyar lira gibi bir ekonomik değer elde ettik bir taraftan 498 milyon ağaç kesilmekten kurtuldu. Biz buna ısrarla devam edeceğiz.” sözlerini sarf etti.

“DENİZLER HALKINDIR PROJESİ”

Bakanlık olarak yeni başlattıkları 3 çevre projesinin detaylarını paylaşan Özhaseki, yaklaşık bir ay önce duyurdukları “Denizler Halkındır Projesi”ne ilişkin “Özellikle burada istiyoruz ki üç tarafı denizlerle çevrili olan bu ülkede insanlarımız denizlere rahatça ulaşsınlar, istifade etsinler. O kıyılardaki işgaller son bulsun.” değerlendirmesinde bulundu. Proje kapsamında, Türkiye’deki 28 kıyıya şeridi bulunan illerin valileriyle toplantılar yaptıklarını belirten Özhaseki, “Vatandaşlarımızın denize ulaşmasındaki ne kadar zorluk varsa, oraları işgal eden ve vatandaşa zorluk çıkaran ne tür unsur varsa hepsini temizleyeceğiz. Zaten bayram boyunca yıkımlar başladı. Bu ne kadar devam edecek derseniz belki senelerce, bitene kadar. Oradan vatandaş rahatça istifade edene kadar.” bilgisini paylaştı.

“100 YENİ HALK PLAJI AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Bu konuda Çevre-Deniz WhatsApp İhbar Hattı’na gelen ihbarları değerlendirdiklerini anlatan Özhaseki, şöyle devam etti: “Bakanlık olarak 100 kadar yeni halk plajı açmayı düşünüyoruz. Bu arada Kültür Turizm Bakanlığımızın bizden istediği yerleri biz tahsis ettik. Onlar oralarda halk plajlarını yapıyorlar ama biz de bakanlık olarak halkın denizlerimize rahatça erişimini sağlayacak şekilde 100 tane plaj kurmayı da hedefledik.” Yapılan yıkımlara ilişkin görüntüleri paylaşan Özhaseki, “Halktan yanayız, halkın tarafındayız ve bu hiç değişmeyecek. Özellikle arkadaşlarımız güzel bir slogan bulmuşlar, ‘Türkiyedeniz’ diye. Hani bazen sorulur ya neredensin diye, ‘Türkiyedeniz’…O denizler bizim. O denizlere halkımız rahatça ulaşabilmeli diyoruz. Halk plajlarıyla öne çıkan bir Türkiyedeniz. Her vatandaşın rahatça kıyıya erişebildiği bir Türkiyedeniz. Bu projemizi taviz vermeden uygulamaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

“EL BİRLİĞİYLE MARMARA’YI KURTARMAMIZ LAZIM”

Marmara bölgesindeki müsilajla ilgili bir soru üzerine bu konuda oluşturulan eylem planını anımsatan Özhaseki, “El birliğiyle Marmara’yı kurtarmamız lazım. Bu konuda yeni görevler üstlendik. Önümüzdeki günlerde de zaten bunu birebir takip edeceğiz.” dedi. Özhaseki, İklim Kanunu’na ilişkin bir soruyu da “Kanunla her şey kayıt altına alınmış, yasaya dayanmış olacak. Ve özellikle de bundan sonraki bizim eylem planımız ortaya çıkmış olacak.” sözleriyle yanıtladı.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.