ÖZHASEKİ’DEN HATAY’A MİLYARLIK DESTEK SÖZÜ

ÖZHASEKİ’DEN HATAY’A MİLYARLIK DESTEK SÖZÜ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay ve depremde zarar gören şehirlerin altyapıları için 65 milyar TL kaynak bulduklarını söyledi.

Özhaseki, “Amacımız ülkemizin doğasını koruyarak kalkınmayı sağlayabilmek. İkisi mümkün mü? Evet mümkün. Bunu yapabiliriz.” dedi. Başiskele ilçesindeki bir otelde Kocaeli Sanayi Odasınca (KSO) düzenlenen 30. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Töreni’nde konuşan Özhaseki, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğu gerçeği bilinerek yapıların inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Bakan Özhaseki, bilim insanlarının, Himayalardan başlayarak Alplere uzanan çizgi üzerinde riskli 5 ülkeden birinin Türkiye olduğunu belirttiğini aktararak, 100 yıldan bu yana yurdun denizleri ile karalarında 6 ve üzeri büyüklükte 231 yıkıcı depremin meydana geldiğini, sadece ana karada yaşanan aynı büyüklükteki 60’ın üzerinde afette 130 bin insanın yaşamını yitirdiğini, milyarlarca dolar hasar oluştuğunu anlattı.

Yine bilim insanlarının, ülke nüfusunun yüzde 70’inin 1 ve 2. derece deprem bölgesinde yaşadığını bildirdiğine dikkati çeken Özhaseki, Türkiye’de tespit edilebilen 485 fay hattının ne zaman, ne şiddette kırılacağının bilinmediğini dile getirdi. Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’teki depremlerde büyük acılar yaşandığını, oluşan hasarın giderilmesi için hala gayret gösterildiğini söyledi.

REKLAM ALANI

1900 ŞANTİYEMİZLE SAHADAYIZ

Deprem bölgesinde binlerce konutun inşasının sürdüğünü anımsatan Özhaseki, 1900 yerde şantiyelerin bulunduğunu bildirdi. Bakan Özhaseki, 153 bin kişinin deprem bölgelerinde çalıştığını aktararak, “Dünyanın en büyük şantiyesi diyebiliriz. 4 bin 333 köy evi yapıyoruz. Merkezleri yıkılan Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya gibi şehirlerin merkezlerini, meydanlarını yapıyoruz. Altyapıyla ilgili 65 milyar lira temin ettim, bütün şehirlerin su, kanal, arıtma tesislerini yeniliyoruz. 100 binlerce ev yapılıyor. Şu anda 76 bin konutu teslim ettik, sene sonuna kadar 200 binini tamamlayacağız. Gelecek senenin ortalarında ve sonuna doğru bütün hak sahiplerinin haklarını vermiş olacağız.” diye konuştu.

“BİR TARAFTAN KALKINMAYI SAĞLAYABİLİR, BİR TARAFTAN TESİSLERİMİZİ YAPABİLİRİZ”

Vicdanı olan herkesin çevre konusuna hassasiyet göstermesi gerektiğini vurgulayan Özhaseki, üniversite ve STK’lerin bu alanda çalışmalar yaptığına işaret etti. Bakan Özhaseki, ülkede de bu bilincin yükseldiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Bizim de amacımız ülkemizin doğasını koruyarak kalkınmayı sağlayabilmek. İkisi mümkün mü? Evet mümkün. Bunu yapabiliriz. Arı nasıl ki çiçeklerden polen toplayıp dünyanın en kıymetli yiyeceğini yaparken hiçbir çiçeğe zarar vermiyorsa, biz de bir taraftan kalkınmayı sağlayabilir, bir taraftan da bal gibi tesislerimizi yapabiliriz.” İklim değişikliğinin dünyaya olumsuz etkisinden de bahseden Özhaseki, dünyanın herkesin ortak evi olduğunu, bu yüzden de çevreyle ilgili üzerlerine düşeni hakkıyla yapmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Özhaseki, konuşmasında müsilajın oluşma nedenlerine de değinerek, Kocaeli’nin bunda bir sorumluluğunun gözükmediğini ancak Marmara’ya kıyı şehirlerin yaklaşık yüzde 50’sinin kaba tutucularla pisliği tutup kalanını olduğu gibi denize verdiğini anlattı. Bu yapılanın canlıları öldürdüğünü, dibe çamur bıraktığını, üstte müsilaja neden olduğuna işaret eden Özhaseki, Kocaeli Büyükşehir Belediyesiyle dip çamurunu temizlemeye çalıştıklarını hatırlattı.

Bakan Özhaseki, 2026’dan itibaren AB ülkelerine mal satarken 6 sektörde yeşil mutabakat gereği üretimin nasıl yapıldığının sorulacağına vurgu yaparak, standartlara uymayanlardan ek vergi alınacağını söyledi.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.