Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ORDU’da Toplandı

Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’in yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye’nin en üst çatı medya meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı Ordu’da gerçekleşti.

Reklam
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ORDU’da Toplandı

Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’in yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye’nin en üst çatı medya meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı Ordu’da gerçekleşti. Ordu 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyet başkanı Erdoğan Erişen ve yönetim kurulunun ev sahipliğinde gerçekleşen ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gazetecilerin katılım gösterdiği Türkiye Gazeteciler konferedasyonu 17.Başkanlar Kurulu Toplantısında yazılı basının artan kur oranlarıyla birlikte kağıt maliyetlerinin artmasından ötürü kapanma noktasına gelmesi ve yayın hayatlarını sonlandırmalarının ana gündem olarak yer aldığı toplantıda “Resmi ilan fiyat tarifesinin arttırılması” kararı çıktı.Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğindeki toplantıda, basının sorunları ve çözüm önerileri ile son yaşanan ekonomik krizin sektöre etkileri ele alınırken Türkiye genelindeki 8 gazeteciler federasyonu genel başkanı ve yöneticileri, 83 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisi ile 148 medya mensubu toplantıya katıldı.
Geniş fikir alışverişlerinin ele alındığı toplantıda kağıt fiyatları, artan ekonomik maliyetler ve resmi ilan ücretleri konusunda kararlar alınırken Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 17. Başkanlar Kurulu kararından; “Anadolu’nun her köşesinde halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda fedakârca görev yapan yerel medya ve çalışanları, demokrasiye işlerlik kazandırmaktadır.” fikri çıktı.
KAĞIT FİYATLARI , RESMİ İLAN ÜCRETLERİ ve KREDİ DESTEĞİ
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 17. Başkanlar Kurulu kararı sonrasında; “Ticari işletme mantığının ötesinde kamusal görev üstlenen yerel basın, 2018 yılının ikinci yarısında ekonomik yönden ağır bir yükün altına girmiş, artan döviz kurlarının baskısıyla adeta yayın yapamaz hale gelmiştir.
Zorunlu girdiler olan kağıt, boya, kalıp ve film gibi sarf malzemelerin tamamının ithal edilmesi, sektörün sürdürülebilirlik sorununu beraberinde getirmiştir.
2016 yılı sonunda kâğıdın tonu 665 dolar, dolar kuru 3,47 TL ve bir ton kağıt 2.307,55 TL iken, 10 Kasım 2018’de kağıdın tonu peşin 870 dolar, dolar kuru 5,46 TL ve kağıdın tonu 4.750 TL olarak gerçekleşmiştir. Benzer artışlar boya ve kalıp için de söz konusudur. Kısacası ekonomik sorunlar, yerel gazetelerin maliyetlerini farklı kalemlerde yüzde 100 ile yüzde 200 arasında değişen oranlarda arttırmıştır.
Öte yandan, son yıllardaki uygulama ve mevzuat değişiklikleri yolu ile Basın İlan Kurumu ilanlarında da kayıplar yaşanmaktadır. Beklentimiz, Basın İlan Kurumunun bu ay sonunda toplanacak genel kurulunda ele alınması beklenen ‘resmi ilan fiyat tarifesinin zorlu ekonomik koşullar göz önüne alınarak arttırılması ve kısa sürede uygulamaya konulmasıdır. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nu oluşturan 20 bini aşkın gazetecinin temsilcisi olarak bir diğer beklentimiz de, basın sektöründe istihdam sağlayan yerel basın kuruluşlarımıza uygun koşullarda hibe ve kredi desteği verilmesidir.” açıklaması yapıldı.
Toplanti sonunda gazeteciler toplu fotoğraf çekildi, onursal başkan Nazmi bilgin ev sahibi ordu 19 mayıs gazeteciler derneği başkanı Erdoğan Erişene rozet takarak teşekkür etti. HABER MERKEZİ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.