ALDATICI REKLAMLARA 127 MİLYON LİRA CEZA

ALDATICI REKLAMLARA 127 MİLYON LİRA CEZA

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, yılın ilk 6 ayında, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamalara 127 milyon 433 bin 779 TL idari para cezası uyguladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Reklam Kurulu’nun 11 Haziran’da gerçekleştirilen 346 sayılı toplantısında 175 dosyanın karara bağlandığı belirtildi. Bu dosyalardan 147’sinin mevzuata aykırı bulunduğu ifade edilerek, “Söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 20 milyon 100 bin 269 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Kurul tarafından 3 adet dosya hakkında bu cezalarla birlikte erişimin engellenmesi kararı verilmiştir” denildi.

ÇEVRE DUYARLILIĞINI İSTİSMAR EDENLERE CEZA

Tüketicilerin ekonomik tercih ve menfaatlerini etkileyen reklam ve ticari uygulamaların ele alındığı toplantıda bazı başlıkların öne çıktığı vurgulanarak, “Tüketicilerin çevre konusundaki duyarlılığının artmasıyla birlikte son dönemde reklam verenlerin tüketicilerin bilgi eksikliğini istismar edecek biçimde ‘çevresel beyan’ içeren reklamlara yer verdikleri görülmüş olup, tüketicilerin ‘yeşil aklama’ da denilen bu yöntemle alışveriş tercihlerinin yanlış yönlendirilerek aldatılmasının önlenmesi amacıyla Bakanlığımızca gerekli çalışmalar titizlikle yapılmaktadır. Bu kapsamda, Reklam Kurulu gıda, giyim ve dayanıklı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren 4 farklı şirketin reklamlarında yer alan ‘doğa dostu’, ‘doğayı senin kadar düşünen’ ve ‘iklim dostu’ gibi çevreye ilişkin genel beyanların gerekli bilgiler verilmeden ve tüketiciler nezdinde belirsizliğe neden olacak şekilde kullanıldığı, ayrıca inceleme konusu reklamlarda yer alan çevreye ilişkin iddiaların ispatlanamadığı gerekçeleriyle, söz konusu reklamlar hakkında idari yaptırım uygulanmasına karar vermiştir. Tüketicilerin doğaya ilişkin hassasiyetinin yeşil aklama yoluyla istismar edilmesinin önüne geçebilmek için Reklam Kurulu tarafından sektörel bazda yapılan incelemeler aralıksız olarak devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.