Meşale Gazetesi

FİLİSTİN İÇİN ATEŞKES ÇAĞRISI

FİLİSTİN İÇİN ATEŞKES ÇAĞRISI

Hatay’ın Antakya ilçesinde Filistin’e Destek Platformu öncülüğünde “Gazze İçin Acil Ateşkes” sloganıyla basın açıklaması düzenlendi. Antakya Akasya Mahallesi’nde bulunan TOKİ Rasulullah Camii’nde gerçekleştirilen protesto etkinliğine Hatay Müftüsü Mevlüt Topçu, Memur-Sen İl Başkanı İsmail Bayrakdar, Diyanet-Sen Hatay İl Başkanı Hüseyin Kahraman Filistin’e Destek Platformu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yoğun yağmura rağmen basın açıklamasına katılan vatandaşlar, sık sık tekbir ve slogan attı. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“YAŞANAN BU İŞGAL VE SOYKIRIM, VİCDAN SAHİBİ YÜREKLERİ KANATIYOR”

“İnsanlık, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ediyor.  İşgalci israil; kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım, vicdan sahibi yürekleri kanatıyor. Başta bölgemiz ve Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kast ediyor. ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın desteğiyle yürütülen bu işgal Ortadoğunun haritalarını değiştirme amacını taşıyor. Ülkemizdeki terörün ve ölümünde aynı kaynaklardan beslendiği unutulmadan tüm terör öbeklerine karşı mücadeleye devam edilmelidir. Başta Filistin ve Yemen olmak üzere bu uğurda ölen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Batı emperyalizminin İslam dünyasını kuşatma emelleri durmak bilmiyor. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere emperyalist blok Yemen’e yönelik gerçekleştirdiği saldırılar ile katil İsrailin gücünü tahkim etmeye çalışıyor. Dünyanın en fakir ülkesi olan Yemen, 7 Ekim’den bu yana İslam ülkeleri arasında zalim israile karşı Filistin’e en büyük desteği veren ülke. İsrail’e giden ticari gemileri engelleyen Yemenli husiler, bedeli ne olursa olsun Gazze direnişine her türlü desteği vereceklerini açıkladılar. Burada Yemen direnişini ve yemen halkını selamlıyoruz. Uluslararası hukuku çiğneyen batılı ülkelerin bu işgalci tavrı kabul edilemez. Burada tüm sorunların kaynağının öncelikle gayrimeşru israil devleti olduğu unutulmamalıdır.”

“23 BİNİ AŞKIN ŞEHİD, 60 BİNDEN FAZLA YARALI…”

“Son bilgilere göre Filistin’de, 10 binden fazlası çocuk, 7 binden fazlası ise kadın olmak üzere 23 bini aşkın insan hayatını kaybetti. 60 binden fazla kişi yaralanırken, 8 bin kişi ise kayıp… İşgalci israilin saldırıları sebebiyle ayrıca, 69 bini tamamen yıkılmış olmak üzere, 359 bin ev zarar gördü. 2 milyon sivil ise saldırlar sonucu Gazze içerisinde zorla göç ettirildi. Mesleklerini icra eden,  yaşanan soykırımı haberleriyle dünyaya anlatan 112 gazeteci de, siyonist işgalcilerin saldırıları sonucu hayatını kaybetti. Gazze’de şu anda on binlerce insan, yeterli gıdaya ve suya ulaşamıyor. Evet, ne yazık ki on binlerce insan 2024 yılında dünyanın gözleri önünde açlık ve susuzluk sebebiyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda.”

“VİCDAN SAHİBİ TÜM İNSANLARA SESLENİYORUZ”

“Gazze’deki insani krizin hafifletilmesi için şehrin enerji ve temiz su ihtiyacının acil olarak karşılanması gerekiyor. Hastaneler başta olmak üzere hayatın pek çok alanında ihtiyaç duyulan yakıtın Gazze’ye girişinin engellenmesi de tedavi hizmetlerinin yanında pek çok insani ihtiyacın karşılanmasının önünde büyük engel teşkil ediyor. Gazzeliler için en önemli konulardan biri de, Refah Sınır Kapısı’ndan yeterli insani yardımın Gazze’ye girişine izin verilmemesi. Her gün ihtiyacın karşılanabilmesi için bine yakın insani yardım TIR’ının Gazze’ye ulaşması gerekirken, günde ortalama 100 TIR’ın girişine izin veriliyor. Ayrıca, başta yakıt olmak üzere birçok kalemdeki temel ihtiyaç malzemelerinin şehre ulaşması da engelleniyor. Mısır Hükümeti’nin Gazze’de ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin şehre girebilmesi için Refah Sınır Kapısı’nı bir an önce tamamen açması gerekiyor. Refah Sınır Kapısı’ndan insani yardımların geçişine izin verilmemesi Gazze’de yaşanan acıların daha da artmasına sebep oluyor. Buradan bir kere daha acil ateşkes çağrımızı yineliyoruz. Vicdan sahibi tüm insanlara sesleniyoruz. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu soykırım karşısında herkesin üzerine sorumluluklar düşüyor. Herkes yaşanan bu büyük soykırıma karşı harekete geçmeli. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve devletler, işgalci İsrail’in zulümlerinin önüne geçmek için atılması gereken adımları acil bir şekilde atmalı. Bir an önce İsrail saldırıları durdurulmalı ve acilen ateşkes sağlanmalıdır. Filistin’de on yıllardır zulmeden işgalci İsrail’e karşı gereken yaptırımlar derhal uygulanmalıdır. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir.” Basın açıklamasının ardından İl Müftüsü Topçu Filistin’de hayatını kaybeden vatandaşlar için dua okudu.

Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.