Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN VAKA AÇIKLAMASI

Reklam
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN VAKA AÇIKLAMASI

Yaz mevsimiyle birlikte artışa geçen ishal vakalarına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Hambolat kirli suları işaret etti. Yeterli ölçüde dezenfekte edilmeyen suların kullanılması sonucu ishal vakalarının çok ciddi şekilde artış gösterebildiğine dikkat çekti.

Şehir şebeke suyunun yeterli düzeyde klorlanmasının bakteriyel nedenli ishaller için koruyucu olduğunun altını çizen Dr. Mustafa Hambolat ancak viral kaynaklı ishaller için kesinlikle kişisel hijyene önem verilmesinin gerekli olduğunu söyledi. 

Hambolat yaptığı açıklamada “Yaz döneminde ortaya çıkan ishallerin en sık nedeni temiz olmayan suların tüketilmesidir. Sıcaklıklardaki artışla beraber su tüketimi de buna paralel olarak artmaktadır. Yeterli düzeyde dezenfekte edilmeyen suların kullanılması, bu sularla yıkanan sebze ve meyvelerin tüketilmesi ishallere neden olabilmektedir. Şehir şebeke suyunun yeterli düzeyde klorlanması bakteriyel nedenli ishaller için koruyucu iken; viral kaynaklı ishallerin önlenmesi açısından yetersiz kalabilmektedir. Bulaşmada önemli etkenlerden bir diğeri de kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmemesidir. Hijyen kurallarına yeterince uyulmaması durumunda ishale neden olan etkenler, çevreden veya enfekte diğer kişilerden kolayca bulaşabilmektedir” dedi ve ishalin önüne geçebilmek için yapılması gerekenleri sıraladı.

İSHALDEN KORUNABİLMEK İÇİN

Dr. Hambolat “Yemek öncesi ve sonrası, tuvalet sonrası, bebeklerin beslenmesi ve alt temizliği öncesi ve sonrası muhakkak eller bol su ve sabunla en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturularak iyice yıkanmalıdır. Besinlerin hazırlanmasında ve saklanmasında gerekli hijyen kurallarına uyulmalı, tüketilmeden önce besinlerin bozuk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Açıkta satılan ve kaynağı bilinmeyen yiyecekler tüketilmemelidir. Su kesintileri sonrasında ilk gelen su kullanılmamalıdır.

İçme suyu olarak temiz su kullanılmalı, temizliğinden emin olunmayan sular içilmemeli, şüpheli durumlarda su kaynatılmalıdır” dedi.Haber:Fadime ÇAYLI

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.