İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BARÇIN BİLGİLENDİRDİ: “DOWN SENDROMUNUN FARKINDAYIZ, YANINIZDAYIZ”

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BARÇIN BİLGİLENDİRDİ: “DOWN SENDROMUNUN FARKINDAYIZ, YANINIZDAYIZ”

Hatay İl Sağlık Müdürü Tunga Barçın, Dünya Down Sendromu Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında down sendromunun farkında olduklarını ve down sendromlu vatandaşların daima yanlarında olduklarını kaydetti.

Barçın, görevlendirdiği Destek Hizmetleri Başkanı Murat Uyar ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Ali Pekmezci’nin down sendromlu çocuklar ile bir araya geldiğini de sözlerine eklerken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “21 Mart’ın Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan edilmesinin ardından dünya genelinde çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü olarak bizlerde Kardelen kızımızı ağırlayıp mutlu olması adına; Destek Hizmetleri Başkanı Murat Uyar ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Ali Pekmezci tarafından çeşitli hediyeleri verildi. Ziyaretleri için Kardelen kızımıza teşekkür eder başarılı ve sağlıklı bir ömür dileriz. Down Sendromu, bir kromozom anomalisidir. Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom’lu bireylerde ki kromozom sayısı 47’dir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Bu sebepten dolayı Down Sendromu Trisomy 21 diye de bilinmektedir. Down Sendromunun oluşmasında; ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Down Sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, hamilelik yaşı ilerledikçe risk artar.

6 MİLYON DOWN SENDROMLU ARAMIZDA YAŞAMAKTADIR

Ülkemizde, doğum öncesi dönemde anne adaylarının, Down Sendromu gibi fetal anomaliler ve kromozomal bozukluklara yönelik tarama testleri ve USG incelemeleri hakkında bilgilendirilmeleri sağlanarak gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey yaşamaktadır. Trisomy 21, Translokasyon ve Mozaik olmak üzere 3 tip Down Sendromu vardır. Down Sendromu tanısı doğumdan hemen ya da kısa bir süre sonra konulur. Down Sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler; çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak başparmağının diğer parmaklardan daha açık olması tipiktir. Down Sendromlu bireyler bazı rahatsızlıklara daha yatkındırlar. Bu yüzden sağlık kontrollerinin aksatılmadan ve zamanında yapılması önemlidir. Down Sendromlu bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi yaşıtlarına göre daha geridedir. Ancak uygun eğitim programları ile toplum hayatına başarı ile uyum sağlayabilmektedirler” ifadelerini kullandı.Haber:Zeliha Naz ÇAYLI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.