Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

KYK ÖĞRENCİLERİNE SEMİNER VERİLDİ

Kredi Yurtlar Kurumu Hatay İl Müdürlüğü’nün düzenlediği Gençlik Söyleşileri kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda “Modern Zamanın Prangaları” adlı söyleşi gerçekleşti.

Reklam
KYK ÖĞRENCİLERİNE SEMİNER VERİLDİ

Kredi Yurtlar Kurumu Hatay İl Müdürlüğü’nün düzenlediği Gençlik Söyleşileri kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda “Modern Zamanın Prangaları” adlı söyleşi gerçekleşti.
Söyleşiye konuk olarak katılan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sinan Canan ve Psikolog Tuba Karacan öğrencilerin sorularını yanıtlarken insan beyninin özellikleri hakkında konuşuldu.
Söyleşiye Kredi Yurtlar Kurumu Hatay İl Müdürlüğü İhsan Yılmaz, Şube Müdürleri, Yurt Personeli ve çok sayıda KYK Yurdu öğrencileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan söyleşi de Prof. Dr. Sinan Canan tarafından öğrencilere gelecekle ilgili hayal kurmak, mutlu olabilmenin yolları, yaptığınız işi sevebilmenin yolları, gelecekle ilgili oluşturulacak geniş görüşlülük, gerçek sanatçı nasıl olunur? Gibi konular ile ilgili bilgiler verildi.
Moderatörlüğünü Psikolog Tuba Karacan’ın yaptığı söyleşide konuşan Prof. Dr. Sinan Canan; “gerçek hayatta 200 kişiyle sosyal ilişkiye girebilecek kapasiteye sahip insan beyninin sosyal medya gibi etkenlerle binlerce kişiyle irtibatlı gibi güdülendiğini, bunun kişi davranışları üzerinde olumsuz etken oluşturuyor. Buna, günümüzde artan boşanmaların da en büyük sebebinin sosyal medya mecralarında görülen alternatif çeşitliliği olduğu söyleyebiliriz. Bugünkü dünya, bugünkü teknoloji beynimizden çıktı ama beynimizle uyumlu değil. O nedenle fişi ne kadar çekerseniz o kadar mutlu olacaksınız.”
BEYNİMİZ DUYGU TEMELLİ
İnsan beyni üzerinde bugüne kadar birçok araştırma yapıldığını, bu çalışmalarda hafızanın depolama şeklinin nasıl olduğuna dair bir bulgu elde edilemiyor. Beynin hafıza kayıt sisteminin duygusal temelli çalıştığının görünen bir gerçek olduğunu söylememiz gerekiyor.
İnsanların beş yaşına kadar olan hatıralarını çoğunlukla hatırlamadığını da belirtmek isterim, ancak korkma, sevinme ve üzülme gibi durumlarda bu yaşın da altında anıların hatırlanabildiğini biliyoruz. Duygusal olarak ihtiyaç duyduğunuz her şeyi kendi kendimize öğrenebiliriz. Bir şeyi başarmak için yeterince sevmeliyiz ve istemeliyiz. Hayatta başarılı olmak için de büyük, uçuk bir hayaliniz olsun. Göreceksiniz sınavlarınız nasıl da kolaylaşacak. Şimdiden 20-30 yıl sonra ne olmak istediğinizi, neyi başarmak istediğinizi düşünün. Önünüzdeki hedeflerin büyüklüğü karşınıza çıkan engelleri küçültecektir.” şeklinde konuştuDünyadaki 8 milyar insanın beyninin de yapısal olarak parmak izi örneğinde olduğu gibi farklı farklı olduğunu ifade eden Canan; “Bu benzersiz donanımı herkes kendisi için kullanmalıdır. Unutmayın sizden sadece bir tane var. Bu dünyaya sizden bir tane daha gelmeyecek olmasının bir anlamı var. Her insanın beyni bir şeyi başarmaya, yeni bir şey bulmaya elverişlidir. Benzeri olmayan bir beyne sahip olarak, demek ki özel bir göreviniz var. Her insanın şahika düzeyinde başarı gösterebileceği bir alan mutlaka var. Bütün mesele başarılı olabileceğiniz bu alanı ömür dediğimiz hayatın içinde sürekli bir arayış içinde olup bulmak ve o başarıyı yakalayabilmek için sürekli çalışmak.” Gerekiyor sözlerine yer verdi. Konferansın sonunda Kredi Yurtlar Kurumu Hatay İl Müdürü İhsan Yılmaz konuşmacılara tezhip kursu öğrencilerinin yapmış olduğu tabloyu hediye etti.
HABER-FOTO: CANSU DİLEK

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.