Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Reklam
ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Özel öğrenme güçlüğü nedir:  Okuma, yazma, dinleme, konuşma ve matematiksel becerilerin kazanılmasında kendini gösteren beceri eksiklikleridir. Zekasından beklenmedik yetenek kayıpları vardır.Genel olarak bu probleme okuma bozukluğu anlamına gelen DİSLEKSİ denilmektedir. İlk fark edilmesi yüzyıl başlarında örgün eğitim arttığında bazı çocukların diğerlerine göre okumayı öğrenmekte zorlanması ve bazı ses ve harfleri karıştırmasıyla olmuştur. Bu çocuklar incelendiğinde zekalarının iyi olmasına rağmen okuma ve yazma becerilerinin çok aşağılarda olması dikkat çekmiştir. Daha ileride araştırıldıkça bu yetenek  kayıplarının konuşmada , konuşmayı anlamada, matematikte, kas hareketlerinin kontrolünde ve hatta yabancı dili öğrenme sorunları gibi geniş bir alanda görülebildiği tespit edilmiştir.

Bu kişiler bilgiyi farklı bicinde işler. Sıralama yapma, okuma ve bilgiyi organize etme konularında sıkıntı yaşarlar. Bu rahatsızlık çocuğun motivasyon, dikkat, algılama süreçlerinde oldukça büyük güçlükler çıkarır.

Dislektik çocuklar birçok zorluk yaşasalar da, zeka seviyelerinin ortalamanın genelde üzerinde olması nedeniyle başka farklı yeteneklere sahip oldukları görülmektedir. Beyinsel farklılıkları onların farklı bakış açılarıyla düşünmesine olanak tanır. Bazen zorlukları avantaja dönüşebilir.

Özel öğrenme güçlüğü bir hastalık değildir. Yeteneklerdeki farklılıklardır.

Özel öğrenme bozukluklarının belirtileri nelerdir: Dil gelişimlerinde gecikme olabilir. Bazen konuşmalar 4 yaşını bulabilir. Telaffuz sorunları, Birbirine yakın sesleri karıştırabilir. Kelime dağarcığı yaşıtlarına göre sınırlıdır. Arkadaşlarıyla sohbet başlatma ve sürdürmede sorunlar yaşayabilir. Konuşurken ifadesi zayıftır. Sağ-sol, yukarı- aşağı kuzey- güney gibi kavramları karıştırır. Zaman kavramını algılamakta zorluk çeker. Sabah, öğlen, dün, bugün, yarın ı karıştırabilir. Renkleri, şekilleri, harfleri, rakamları karıştırabilir. Düğme ilikleme, bağcık bağlama, çizim yapma gibi kas becerileri zayıftır ve gecikebilir. Yıla ay gün mevsim kavramlarını karıştırabilir. Mevsimi sorunca mart diyebilir.

En çok karıştırdıkları harfler; m-n, f-v, b-m gibidir. Yazarken bazı harfleri ters yazabilir. –Ve yazması gerekirken –ev yazabilir. Bazen tamamen tersten yazabilir. –Kapı yazacağına –Ipak yazabilir. En ileri düzeyde yazıyı tamamen ayna görüntüsü gibi tersten yazar.

Özel öğrenme bozukluğu olan çocukların anne-babalarını yapması gerekenler. İlk önce durumu kabullenip çözüm aramalıdırlar. Çocuğa daha fazla baskı yaparak veya daha fazla çalıştırarak düzelemeyeceğini bilmelidirler. Tedavi gereken bir durumdur ve okulla birlikte ekip çalışması ister. Bu problemde özel eğitim denilen farklı eğitim yöntemleri uygulanması gerekir. Çocuğun başarısızlıklarını ön plana çıkarmadan başarıları övülmelidir. Unutmayalım ki en kötü durum çocuğun motivasyonunu kaybetmesidir. Sabırlı olunmalı ve çocuğun özgüvenini yüksek tutmalıdır. Ayrıca çocuk sosyal faaliyetler ve sporla iletişim becerileri arttırılabilir ve kas koordinasyonu geliştirilebilir. Yahya TURAN

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.