Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

PARA ÜSTÜ VERMEYEN MARKETTEN TAZMİNAT ALABİLİRSİNİZ

Reklam
PARA ÜSTÜ VERMEYEN MARKETTEN TAZMİNAT ALABİLİRSİNİZ

99 kuruş gibi küsuratlı satış yapan mağazaların, para üstü talep edilmedikçe ödenmeyen bu kuruşlardan, büyük meblağlar kazandığı kaydedildi

Tüketiciler Birliği yetkilileri, alışverişte 1, 5, 10 kuruş para üstünü ‘bozuk para yok’ gerekçesiyle ödemeyen firmalara dava açılabileceğini söyledi. Yetkililer, bu firmaların 10 bin liraya varan tazminatlar ödemek zorunda kalabileceğini belirtti.

Tüketiciler Birliği yöneticileri, çarşı, mağaza ve market ürünlerinin etiketlerinde insanların dikkatini çekmek için ‘19.99 lira’, ‘49.90 lira’ gibi fiyatlandırmanın sık sık kullanıldığını vurguladı.

Alışveriş sonrası kasada genellikle 1, 5 ya da 10 kuruşun, bozuk para olmadığı gerekçesiyle tüketiciye ödenmediğini söyleyen yetkililer, zaman zaman müşterilerin de ‘Ne olacak 1 kuruştan’ düşüncesiyle çok önemsemediğini dile getirdi.

“Etiket ve fişteki fiyatı karşılaştırın”

Yetkililer, 99 kuruş gibi küsuratlı satış yapan mağazalardan para üstü talep edilmedikçe ödenmeyen bu kuruşların, birikerek büyük meblağlar oluşturduğunun altını çizdi. Para üstü ödenmeyen 1 kuruşların ülke ekonomisine de zararı olduğuna dikkati çeken Gündüz, tüketicilere ürünün etiket fiyatı ile alışveriş fişindeki miktarı karşılaştırmaları çağrısı yaptı.

Yetkililer, tüketicinin 1, 5 ya da 10 kuruş para üstü ödemeyen firmalara yönelik şikayette bulunup, maddi ve manevi tazminat davası açabileceğini söyledi. Yetkililer, bu firmaların 10 bin liraya varan tazminatlar ödemek zorunda kalabileceğini de dile getirdi.

Kusüratlı fiyatlandırma aldatıcı

Küsuratlı fiyatlandırmanın aldatıcı olduğunu ifade eden yetkililer, şunları söyledi: “Alışveriş merkezi ya da mağazada 17.95 lira, 1999 lira 75 kuruş gibi rakamlar çıkıyor. Bu tüketiciyi yanıltmaya, aldatmacaya yönelik harekettir. Ayrıca kanun ihlalidir. Paranın üzeri verilmeyecek şekilde etikete yansıtılması, ürün fiyatının ucuz olduğu algısı oluşturuyor. Tüketici para üzerini ya da ürünün iadesini istediğinde verilmemesi halinde şikayet edebilir.” Haber Merkezi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.