Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

Sağlıklı Beslenme Diyabet Hastaları İçin Önemlidir!

Obezite ve Diyabet Uyarısı

Reklam
Sağlıklı Beslenme Diyabet  Hastaları İçin Önemlidir!

Diyabet ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Genel Cerrah Op. Dr. Cavit Göktaş ve İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Diyetisyeni Eray Albayrak, “Dünya Diyabet Günü” kapsamında, ‘Okullarda Diyabet ve Obezite’ konulu seminere konuşmacı olarak katıldı.
İskenderun Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından organize edilen ve Arsuz Özel Yükseliş Koleji’nin ev sahipliği yaptığı etkinliğe; İskenderun İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Güven, İskenderun RAM Müdürü Bestami Kara, okul yöneticileri ve rehberlik öğretmenleri katıldı.
Uzman Diyetisyen Eray Albayrak, tüm dünyada diyabetli hasta sayısının giderek artış gösterdiğini söyledi. Diyabeti önlemek için beslenme alışkanlığına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Albayrak, “Diyabet; pankreastan salgılanarak, kan şekerinin kullanımını düzenleyen insülin hormonu salgısının tamamen veya kısmen yetersizliği veya eksikliği sonucunda meydana gelen kan şekeri yüksekliği ile karakterize karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasının bozulduğu bir hastalıktır. Sık idrara çıkma, aşırı susama ve çok su içme gibi belirtiler, kan şekerinin belirli bir düzeyi geçmesi ve idrarla atılmaya başlanması sonucu görülür. Şeker hastalarının kendilerini sağlıklı ve iyi hissedebilmeleri, yeterli ve dengeli, kısacası sağlıklı beslenmeleri ile mümkündür. İlaç, tıbbi beslenme tedavisi, eğitim, egzersiz ile diyabetin kontrolü sağlanır. Kan şekerinin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Yemeklerinizi haşlama, ızgara ve fırında olmak üzere uygun pişirme seçenekleri ile hazırlayınız. Yemeklerinizde katı
yağ yerine sıvı yağ tercih ediniz. Vücut ağırlığınızı kontrol altında tutunuz. Günlük posa içeriği zengin besinleri, posa gereksiniminizi karşılayacak miktarlarda tüketmeye özen gösteriniz. Çalışma ve uyku saatlerinizin düzenli olmasına dikkat ediniz. Egzersiz programı başlamadan önce doktor kontrolü gereklidir. Egzersiz, çok büyük faydalarının yanında kan şekerini düşürmesi gibi zararlı tarafları da doğurabilir. Kan şekerinin iyi metabolik kontrolü olan ve diyabetin kronik komplikasyonlarına sahip olmayan bireyler için uygundur” dedi.
OBEZİTE VE DİYABET BÜTÜN DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR
Obezitenin, diyabetin en önemli risk faktörü olduğuna dikkat çeken Genel Cerrah Op. Dr. Cavit Göktaş, “Obezite, yaşam kalitesini düşüren önemli sağlık sorunlarına neden olmakta ve diyabete davetiye çıkarmaktadır.
Bu sebeple, obezite hastalarının çoğunda
diyabet sorunu da çıkıyor. Obezite cerrahisinde, tüp mide ameliyatları en sık yapılan ameliyat olarak yer almakla birlikte, şeker ameliyatı olarak bilinen Transit Bipartisyon ameliyatları, sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. Bu ameliyatta tüp mideye ilaveten, ince bağırsağın kalın bağırsakla birleşim yerinden, 250. santim ince bağırsak, mideyle birleştirilmektedir. Gıdaların bir kısmı onikiparmak bağırsağından diğer kısmı da ince bağırsağın son 250. Santimlik kısmına geçer. Gıda emilimini azaltmakla birlikte A,D,E,K vitamin eksikliği Gastrik ByPass’lara göre çok daha az görülmektedir. Şeker hastalığı olanlarda tercih edilen effektif bir yöntemdir. Ülkemizde 7 milyon kişi diyabet hastası ve bu hastaların çoğu TİP 2 diyabetli hastalardır. Diyabet cerrahisinde, hedef grup TİP 2 diyabetli hastalardır. Tip 2 diyabette, insülin üretimi yeterlidir, fakat işlevsel bozukluğu mevcuttur. Tip 2 diyabet tedavi edilmediğinde, 5-10 yıl içinde ciddi organ hasarlarına sebep olmaktadır. Tip 2 diyabete ne kadar erken müdahale edilirse, organların hasarları o kadar engellenmiş olur” açıklamasında bulundu.
Seminerin sonunda İskenderun İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Güven ve İskenderun RAM Müdürü Bestami Kara; Genel Cerrah Op. Dr. Cavit Göktaş ve Uzman Diyetisyen Eray Albayrak’a çiçek takdim etti.
HABER MERKEZİ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.