Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

YAZA KADAR 50 MİLYON KİŞİ AŞILANACAK

Reklam
YAZA KADAR 50 MİLYON KİŞİ AŞILANACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaz aylarına kadar 100 milyon doz aşı alarak 50 milyon vatandaşı aşılayacaklarını söyledi. Sadece Sinovac’tan aşı almadıklarını söyleyen Koca “BioNTech aşısı da gelecek. Yıl sonuna kadar 25 milyon dozu verebilecekler” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaz gelmeden 100 milyon doz aşı alarak 50 milyon kişiyi aşılamak istediklerini söyledi. Koca ayrıca BioNTech’ten de 25 milyon doz aşı alacaklarını açıkladı.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya konuşan Bakan Koca Çin aşısına ilişkin olarak, “Beğenmezsek ödeme yapmayacağız bu aşıya. Bu şekilde aşı anlaşması yapabilmiş tek ülkeyiz. Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyduk. Bizdeki sonuçlar yeterince etkin olmaz ise aşıları iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var. Böyle bir anlaşmayı, herhangi bir aşı firması ile yapabilmiş başka ülke yok” açıklamasını yaptı.

“DİĞER FİRMALAR AŞI VERMEDİLER”

Koca, “Keşke bizim bu aşılar için ne uğraş verdiğimizi vatandaş bilse. Emin olun diğer firmalar ile ilgili görüşmelerimizde geç kalmadık. Ama vermediler ya da bizim istediğimiz sürede veremediler. Pek çok firma ile görüşüldü en başında. Umut veren aşı çalışmalarının hepsiyle. Mesele süre idi. Ne zaman verileceği. İki firma bize süre konusunda istediğimize yakın tarihlerde aşı verebileceğini söyledi o zaman.

Biri Sinovac (Çin), diğeri Astra Zeneca/Oxford (İngiltere) erken dönemde aşı temin edebilecek olanlar bunlardı. Astra Zeneca sonuçlarda sorun yaşayınca onlarla anlaşamadık. Ama hâlâ önümüzde o olasılık var. Astra Zenaca hala aşı verebiliriz diyor ve sonuçlar olumlu çıkarsa İngilizlerin Astra Zeneca aşısını da alabiliriz. O kapı hala açık. Üstelik 4 dolar fiyatı ile en ucuz aşı da o. Moderna ise sizin de bildiğiniz gibi ABD dışına satılamayacak ilk dönemde.” diye konuştu. Haber Merkezi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.