Meşale Gazetesi

ALTINÖZÜ’NDEKİ ENSTİTÜ KALDIĞI YERDEN DEVAM

ALTINÖZÜ’NDEKİ ENSTİTÜ KALDIĞI YERDEN DEVAM

Altınözü’nde bölgenin zeytincilik sektörüne büyük katkılar yapması için inşaatına başlanan, ancak deprem nedeniyle bir süredir duran enstitü inşaatı kaldığı yerden devam ediyor.

2021 yılında inşaatına başlanmıştı. 2022 aralık ayında kaba inşaatı bitmiş ince işlerine başlanmıştı. Enstitüye Müdür’de atanmıştı. Ancak Şubat 2023’te meydana gelen deprem sonrası inşaatı bir süre durdurulmak zorunda kalındı. Şimdi yeniden çalışmalar tam hız sürdürülüyor. Altınözü ilçesinin çehresini değiştiren Başkan olarak bilinen Rıfat Sarı inşaatı devam eden Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile ilgili yaptığı açıklamada, enstitü ile birlikte yöre zeytinyağının marka değerinin artacağına işaret etti.

ÜRETİCİLERE BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK

Gelinen son noktada enstitü hizmet binasının kaba inşaatının tamamlandığını söyleyen Başkan Sarı, “Yenişehir Mahallesinde yer alan eski cezaevinin bulunduğu alanın Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmesinin ardından yapımına başlandı. İnşaatı sürüyor. Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün faaliyete girmesiyle birlikte zeytin hastalıklarının tespit edilerek tedavi edilmesi, sektörde dünya standartlarında üretim yapılması, sektörde faaliyet gösterenlerin dünyadaki benzeri sektör temsilcileriyle bağlantılar kurmasının sağlanması, gen kaynaklarının araştırılması, zeytinde öncelikli çeşitlerin ve yağın kalitesinin tespit edilmesi gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yapılmaya başlanacak” dedi. Farklı zamanlarda yaptığı acıkmalarda Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün öneminin altını çizen Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, zeytinciliğin gelişmesi, modern bir şekilde üretiminin yapılması ve işlenmesi noktasında Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün üreticilere büyük faydalar sağlayacağını ifade etti.

BAŞKAN RIFAT SARI ÖNEMİNE VURGU YAPMIŞTI

Başkan Sarı, “Yapımı hızla devam eden Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, ilçemizin, zeytin ve zeytinyağımızın hem marka değerinin arttırılması hem de bu binlerce yıllık ömrü olan kadim değerin en iyi yerlere gelebilmesi açısından büyük bir önem taşıyor” dedi.Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.