Meşale Gazetesi

DÜNYA PİYASALARI PAMUĞU VURDU

DÜNYA PİYASALARI PAMUĞU VURDU

Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, pamukta hasat sezonunun bitmesinin ardından geçen sene 26 liradan sattıkları pamuğu bu sene 12 liradan satmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Beyaz altın olarak nitelendirilen pamukta hasat sezonu tamamladı. Türkiye’de pamuk ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayan Hatay’da ise çiftçiler ise umduğunu bulamadı. Geçen sene 26 liradan satılan pamuğun fiyatı bu sene 12 liraya kadar geriledi.

Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, “Çiftçi maalesef sudan çıkmış balığa döndü. Amerika, Çin gibi dünya piyasalarında tekstil sektöründeki gerileme nedeniyle pamuk fiyatlarında inanılmaz bir düşüş yaşandı. Geçen sene 26 liradan gerçekleştirdiğimiz satışı bu sene 12 lira üzerinden yaptık. Maalesef ilgili bakanlıklardan gerekli desteklemeleri göremiyoruz. Tariş, Çukobirlik gibi birlikler  kaynak bulamadığı için alım gerçekleştiremiyor ve ödemeleri taksitle yapmak zorunda kalıyor. Yaklaşık 3 yıldır fiyat farkı desteklemesi 1 lira 10 kuruş üzerinden hesaplanıyor. Üretici desteklemelerinin artmasını bekliyor. Verimli bir sezon geçirmemize rağmen umduğumuzu bulamadık, fiyatlarda güncellemeye gidilmesi şart” diye konuştu. Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.