Meşale Gazetesi

ERMENİ KİLİSESİNDE ‘SURP DZINUNT’ COŞKUSU

ERMENİ KİLİSESİNDE ‘SURP DZINUNT’ COŞKUSU

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bulunan Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen ayinle İsa Mesih’in Doğuşu ve Vaftiz Bayramı (Surp Dzınunt) coşkuyla kutlandı.

Anadolu ve Hatay Ermeni Kiliseleri Sorumlu Din Görevlisi Avedis Tabaşyan’ın yönettiği ayine Katolik Kiliseleri Anadolu Havarisel Vekili Paolo Bizettiİskenderun Katolik Papazları Dariusz DogondkePeder Antuan Ilgıt da katıldı.

Ayinde Noel bayramı ile ilgili vaaz veren Ermeni Kiliseleri Sorumlu Din Görevlisi Avedis Tabaşyan “Ermeni Kiliseleri olarak 5-6 Ocak tarihlerinde Rabbin Doğuşunu ve Vaftiz Bayramını kutluyoruz” dedi.

Birçok kilisenin 24 Aralık gecesi İsa Mesih’in doğuş bayramını kutladığını hatırlatan Tabaşyan  “6 Ocak’ta ise hepsi vaftiz Bayramını kutlayacaklar. Bu bir zenginlik. Rabbimizin doğuş bayramıyla aslında bizler yeniden doğmuşumuzu kutluyoruz. Çünkü dünya karanlıklar içerisinde boğuşurken işte ‘Tanrı Dünyayı Öyle Sevdi ki Biricik Oğlunu Gönderdi. Ta ki Ona İman Eden Kimse Mahvolmasın Sonsuz Yaşama Kavuşsun. Bu yüzden ‘Doğuş Bayramı’ insanlığa verilen en büyük müjde oldu” diye konuştu.Bayram ayininde kilise girişinde mumlar yakılıp duaların eden Cemaate Hağartutyun (Kutsal Ekmek ve Şarap) verildi, İsa Mesih’in vaftiz edilişi temsili bir şekilde haçın suya batırılıp çıkartılması ile gerçekleştirildi.  Cemaat daha sonra ilahiler eşliğinde kutsanan ekmek, tuz ve sudan alarak bayram bereketini evlerine taşıdı. Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.