RAMAZAN PİDESİNE %80 ZAM GELDİ

RAMAZAN PİDESİNE %80 ZAM GELDİ

Türkiye’nin geleneksel lezzetlerinden Ramazan pidesine bu yıl önemli bir zam geldi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, tarafından yapılan açıklamada, Ramazan pidesinin kilogram fiyatının 60 lira olacağını duyurdu.

Geçen yıla kıyasla önemli bir fiyat artışı yaşandığına dikkat çeken Balcı, un ve işçilik maliyetlerindeki artışın bu zam kararını doğruladığını ifade etti. Geçen yıl 300 gram Ramazan pidesi 10 liradan satılırken, bu yıl bu miktarın neredeyse iki katına çıktığı gözlemleniyor.

Balcı, geçen yıl Türkiye genelinde uygulanan pide fiyatının 33,50 lira olduğunu hatırlatarak, bu yıl yapılan zamla birlikte fiyatın yüzde 80 arttığını vurguladı. Ancak, maliyetlerdeki artışın bu zam oranının üzerinde olduğunu belirten Balcı, fırıncıların kar marjlarını düşünerek bu zam oranını belirlediklerini kaydetti.

Balcı, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
“Geçen sene un fiyatı 380 liradan 800 liraya çıktı. Yüzde 110 zam var. Pidedeki işçilik 360 liradan 810 liraya çıktı. İşçilik giderleri ise 720 liradan 1360 liraya yükseldi. Geçen sene Türkiye’de uygulanan pide fiyatı 33 buçuk liradan satışa sunuldu. Bu sene görüşmelerimizde neticesinde azami fiyat 60 lira olacak. Yüzde seksen artış yapıldı. Giderlerimiz yüzde 110 arttı ancak biz yüzde 80 zam yaptık Ankara İzmir İstanbul’da pide fiyatları 15 liradan yapılacak”.

Ramazan ayına yaklaşırken, vatandaşlar pide fiyatlarındaki bu artışa tepkili. Bazı vatandaşlar, geçim sıkıntısı içerisinde olduklarını ve pide gibi temel gıda maddelerinin fiyatlarının artmasının kendilerini zor durumda bıraktığını ifade ediyorlar. Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.