Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

Şehitlerimiz Saygıyla Anıldı

Tarihimizin en büyük ve anlamlı zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü münasebeti ile il merkezinde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma töreni düzenlendi. İlk tören saatAntakya Şehitliği’nde yapıldı.

Reklam
Şehitlerimiz Saygıyla Anıldı

Tarihimizin en büyük ve anlamlı zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü münasebeti ile il merkezinde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma töreni düzenlendi. İlk tören saatAntakya Şehitliği’nde yapıldı.
Antakya Şehitliği’nde düzenlenen törene, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Hanımefendi Doğan, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Alb.Ahmet Gürbüz, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Cumhuriyetbaşsavcısı Ahmet Ataman, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez ve Mahmut Hersanlıoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutan Vek. Alb. Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, kurum il müdürleri, gaziler, askeri erkân ve şehit yakınları katıldı.
Tören; çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Şehitlik Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan Şeref Defteri’ne şunları yazdı:
“Aziz Şehitlerimiz,
Şanlı tarihimizin destansı zaferlerinden biri olan, Mehmetçiğin canını siper ederek yedi düveli dize getirdiği Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü nedeniyle yüksek huzurunuzdayız.
Vatanın canı, Çanakkale Boğazındayken memleketin dört bir yanından koşarak gelip, bir an bile tereddüt etmeden yan yana şehit düştünüz. Beden beden ördüğünüz setle, yedi cihana “Çanakkale geçilmez!” dedirttiniz.
Üzerinden bir asır geçse de hâlâ dilden dile dolaşan, dünyanın gıpta ile bakıp hayran olduğu, sizdeki bu azim ve kararlılığı gören Mustafa Kemal, “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!” demiştir.


Canınızı vererek can olduğunuz bu vatanı sizler gibi koruyabilmek, yaşatabilmek ve daima ileriye götürmek azmindeyiz.
Sizleri rahmet, minnet ve şükranla anıyor milletimizin gönlünde ebediyen yaşayacak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.
Ruhunuz şad olsun.”
Daha sonra beraberindeki heyet ile birlikte Şehitliği gezerek şehit kabirlerine karanfiller bırakan Vali Doğan, şehit yakınları ile bir süre sohbet etti. Kuran-ı Kerim okunması ve şehitlerimizin ruhuna dualar edilmesinin ardından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü programı Antakya Kültür Merkezi’nde devam etti.
TOKİ Şehit Süleyman Yılmaz Anadolu Lisesi tarafından Antakya Kültür Merkezi’nde hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Hüseyin Seraslan’ın Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından, Okul Müdürü Yakup Ay/ın günün anlam ve önemine binaen bir konuşma gerçekleştirdi.
Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen program, Arif Nihat Asya isimli öğrencinin “ Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor” şiiri için hazırladığı sinevizyon görüntüsü ile devam etti ve son olarak öğrenciler tarafından Çanakkale Oratoryosunun sunulması ile sona erdi.Vatan ve bağımsızlık uğrunda en ufak bir tereddüt göstermeden dün olduğu gibi bugün de canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve şükranla anarken gazilerimize sağlık ve huzur dileriz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.