Reklam
Reklam
Reklam
Meşale Gazetesi

PATLAMA MAĞDURLARI SİVİL ŞEHİT SAYILMALI!

Reklam
PATLAMA MAĞDURLARI SİVİL ŞEHİT SAYILMALI!

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği bir soru önergesini TBMM Başkanlığına verdi.Tokdemir; 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı patlamasında hayatını kaybedenlerin sivil şehit sayılmamasını eleştirdi.

MAĞDUR AİLELER TRAVMA YAŞIYOR

Tokdemir’in soru önergesinde; ”İktidarın yanlış dış politikasında ısrar ederek, Suriye’deki olayların sınırlarımız içine taşmasına vesile olmuştur. Suriye’de başlayan iç savaşın etkilerini en çok hisseden yerleşim birimlerimizin başında Reyhanlı ilçemiz gelmektedir. 11 Mayıs 2013 tarihinde İlçe merkezinde iki bombalı aracın patlatılmasıyla, 53 vatandaşımız hayatını kaybettiği ve yüzlerce vatandaşlarımızın da yaralandığı korkunç olay, Türkiye’de yapılan en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçti. Hain terör saldırısının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen hayatını kaybeden vatandaşlarımız ailelerinin ve yaralanan vatandaşlarımızın yaraları halen sarılmadı. Hayatını kaybedenler terör mağduru, aileleri ise terör mağduru ailesi kapsamında değerlendiriliyor. Evladını kaybeden terör mağduru şehit ailesinden anne, babaya sivil şehit sayılmadıkları için yasa kapsamında 2022 yılı için 270 TL aylık, şehidin eşine ise asgari ücretten bile daha az. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın aileleri sivil şehit unvanı verilerek sivil şehit alilerinin faydalandıkları haklardan faydalanmak için yıllardır mücadele ediyor. Hala terörün etkileri devam ettiği için, mağdur aileler büyük bir travma yaşıyor ve bu travma çok uzun yıllardır devam ediyor Çünkü; okullara 11 Mayıs Şehit sıfatıyla isimleri verilirken, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın terör mağduru sayılması, sivil şehit sayılmaması arasında bir çelişki yok mudur?

11 Mayıs 2013 Reyhanlı hain terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza sivil şehit unvanı vererek, şehit ailelerinin mağduriyetin giderilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Hala terörün etkileri devam ettiği için, mağdur aileler büyük bir travma yaşıyor ve bu travma çok uzun yıllar devam ediyor. Travma geçiren terör mağdurlarına rehabilitasyon hizmeti vermeyi düşünüyor musunuz? “ ifadelerini kullandı. Haber:Fadime ÇAYLI

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.