Meşale Gazetesi

AVUSTURYA’DA ÇIKTI HATAY’DA HEYECAN UYANDIRDI!

AVUSTURYA’DA ÇIKTI HATAY’DA HEYECAN UYANDIRDI!

Avusturya’da bir üniversitenin depremin binalara hasarını önceden ölçebilecek teknoloji geliştirmesi deprem ili Hatay’da büyük yankı uyandırdı. Durumu öğrenen Hataylılar söz konusu üniversite ile bir an önce irtibata geçerek teknolojinin Hatay’a taşınmasını istedi.

Avusturya da ki Graz Teknik Üniversitesi (TU), şiddetli depremlerin binalara verebileceği hasarı önceden ölçebilecek yeni bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu.

Üniversiteden konuya ilişkin yapılan açıklamada, binalardaki değişimlerin navigasyon uyduları kullanılarak 20 bin kilometre uzaktan bile milimetrik hassasiyetle ölçüldüğü kaydedildi.

Bu yöntem kullanılarak bir sistem geliştirildiğine işaret edilen açıklamada, binaların kondisyonlarının ölçülerek binalara hasarın en aza indirgenebileceği aktarıldı.

Araştırmanın yazarlarından TU Jeodezi ve Ölçüm Sistemleri Mühendisliği Enstitüsü Başkanı Werner Lienhart, “Bu sistemin binayı statik ve dinamik olarak denetlemesi, yapının mevcut sağlığını derinden anlamamızı sağlıyor. Bu da köprüler ve barajlar gibi büyük mühendislik yapılarının ömürlerine dair çok önemli ipuçları veriyor” ifadesini kullandı.Sistem ilk olarak Viyana’daki DC Kulelerinde başarıyla test edildi. Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.